‘Oscars 2022’/ Sonte po mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve, lista e plotë e nominimeve

‘Oscars 2022’/ Sonte po mbahet ceremonia e ndarjes së çmimeve, lista e plotë e nominimeve

22:46, 27/03/2022

Sonte mbahet edicioni i 94-të i ceremonisë së ndarjes së çmimeve, “Oscars 2022”.

Me prezencën e yjeve të shumtë, në Teatrin “Dolby” në Los Angeles, po bëhet nderimi i arritjeve më të mëdha të vitit në kinematografi.

Për herë të parë në histori, prezantuese të mbrëmjes janë tri femra: Regina Hall, Amy Schumer dhe Wanda Sykes.

Plot 38 filma janë nominuar gjithsej në kategori të ndryshme, teksa vetëm 10 prej tyre gjenden në garën e ngushtë për çmimin kryesor të mbrëmjes “Best Picture (Filmi më i mirë)”.

Lista e plotë e nominimeve për ‘Oscars 2022’

Filmi më i mirë:
Belfast
Coda
Drive My Car
King Richard
Licorice Pizza
Nightmare Alley
The Power of the Dog
West Side Story

Aktorja më e mirë në rolin kryesor
Jessica Chastain, “The Eyes of Tammy Faye”
Olivia Colman, “The Lost Daughter”
Penelope Cruz, “Parallel Mothers”
Nicole Kidman, “Being the Ricardos”
Kristen Stewart, “Spencer”

Aktori më i mirë në rolin kryesor
Javier Bardem, “Being the Ricardos”
Benedict Cumberbatch, “The Poëer of the Dog”
Andrew Garfield, “Tick, Tick… Boom!”
Will Smith, “King Richard”
Denzel Washington, “The Tragedy of Macbeth”

(Foto: Variety)

Regjisori më i mirë
Kenneth Branagh, “Belfast”
Ryusuke Hamaguchi, “Drive My Car”
Paul Thomas Anderson, “Licorice Pizza”
Jane Campion, “The Power of the Dog”
Steven Spielberg, “West Side Story”

Aktorja në rolin dytësor
Jessie Buckley, “The Lost Daugter”
Ariana DeBose, “West Side Story”
Judi Dench, “Belfast”
Kristen Dunst, “The Power of the Dog”
Anujanue Ellis, “King Richard”

Aktori më i mirë në rol dytësor
Ciaran Hinds, “Belfast”
Troy Kotsur, “Coda”
Jesse Simmons, “Being the Ricardos”
Kodi Smit-McPhee, “The Power of the Dog”

Filmi më i mirë i huaj
Drive My Car
Flee
The Hand of God
Lunana: A Yak in the Classroom
The Worst Person in the World

Dokumentari më i mirë në një temë të shkurtër
Ascension
Attica
Flee
Summer of Soul
Riding with Fire

Kënga më e mirë origjinale
King Richard
Encanto
Belfast
No Time to Die
Four Good Days

Filmi më i mirë i animuar
Encanto
Flee
Luca
The Mitchells vs. The Machine
Raya and the Last Dragon

Filmi me efektet vizuale më të mira
Dune
Free Guy
No Time to Die
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
Spider-Man: No Way Home

Grimi dhe modelimi më i mirë i flokëve
Coming 2 America
Cruella
Dune
The Eyes of Tammy Faye
House of Gucci

Kinematografia 
Dune
Nightmare Alley
The Power of the Dog
The Tragedy of Macbeth
West Side Story

Editimi më i mirë i filmit
Don’t Look Up
Dune
King Richard
The Power of the Dog
Tick, Tick… Boom!

Dizajnimi më i mirë i kostumeve
Cruella
Cyrano
Dune
Nightmare Alley
Westside Story

Skenari më i mirë i përshtatur
CODA
Drive My Car
Dune
The Lost Daughter
The Power of the Dog

Skenari më i mirë origjinal
Belfast
Don’t Look Up”
King Richard
Licorice Pizza”
The Worst Person in the World

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco