Shpëtohet kulla historike e Zymit

Shpëtohet kulla historike e Zymit

17:37, 25/02/2022

Samir Hoxha nga Ministria e Kulturës ka njoftuar se ka vizituar sot punimet në kullën e Pjetër Prenkpalaj në fshatin Zym të Hasit.

Sipas Hoxhës si rezultat i vjetërsisë së ndërtesës, mungesës së ndërhyrjeve konservuese, dhe braktisjes kulla ishte në gjendje shumë të keqe fizike dhe rrezikohej nga dëmtimet e mëtutjeshme, që mund të rezultonin edhe me rrënimin e tërësishëm.

Ai ka njoftuar se pas përfundimit të punëve përforcuese në këtë ndërtesë, do të bëhet edhe hartimi i projektit për restaurim dhe konservim të kësaj kulle me tipologji të veçantë.

Postimi:

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco