Kujtohet kompozitori Mulliqi, Ministria e Kulturës e cilëson ndër krijuesit më të mëdhenj të muzikës shqiptare

Kujtohet kompozitori Mulliqi, Ministria e Kulturës e cilëson ndër krijuesit më të mëdhenj të muzikës shqiptare

17:32, 25/02/2022
Në kujtim të jetës dhe veprimtarisë së kompozitorit të mirënjohur shqiptar, Rexho Mulliqi, në 40 vjetorin e tij të vdekjes, është organizuar sot ceremoni përkujtimore nga Ministria e Kulturës në bashkëpunim me Filharmoninë e Kosovës dhe Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”.
 
Në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës, ku u mbajt ceremonia morën pjesë personalitete të shumta politike, akademike e artistike, drejtues të institucioneve qendrore të kulturës dhe trashëgimisë si dhe përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile.
 
Postimi:
 
 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco