Festivali Coachella 2022: Cilët artistë do të performojnë?

Festivali Coachella 2022: Cilët artistë do të performojnë?

10:29, 14/01/2022

Coachella do të rikthehet në prill, dhe sot, festivali shpalli formacionin e tij të plotë për 2022.

Kanye West (i njohur zyrtarisht si Ye), Billie Eilish, Harry Styles dhe Swedish House Mafia do të kryesojnë festivalin në Empire Polo Club në Indio, Kaliforni.

Festivali përfshin gjithashtu Phoebe Bridgers, Megan Thee Stallion, Lil Baby, 21 Savage, Danny Elfman, Doja Cat, Run the Jewels, Jamie xx, Carly Rae Jepsen, Vince Staples, Japanese Breakgast, Baby Keem, Caribou (dhe Daphni), City Vajzat, Denzel Curry, Caroline Polachek, 100 gecs, DJ Koze, Turnstile, Rina Sawayama, Freddie Gibbs & Madlib, Ortekët, King Gizzard & the Lizard Wizard, Arooj Aftab, Orville Peck, Nilüfer Yanya, Disclosure, PUP, Brockha,mp Bekuar Madonna, Peggy Gou, Spiritualized, Amber Mark, Slowthai, Fatboy Slim, Mako Kream, IDLES, JID, ve, Duck Sauce, BadBadNotGood, Amyl, the Sniffers, dhe shumë të tjera.

Edhe këtë vit, festivali do të transmetohet drejtpërdrejt në kanalin YouTube të Coachella.

as anulimit të lidhur me COVID-19, titullarët e shpallur për Coachella 2020 përfshinin Frank Ocean, Rage Against the Machine dhe Travis Scott.

Në vend të kësaj, Ocean do të jete ne Coachella 2023. Statusi i titullarit të Scott u vu në pikëpyetje pas tragjedisë Astroworld 2021 që çoi në vdekjen e 10 njerëzve.

Ngjarja fillimisht u shty në mars 2020. Organizatorët e festivalit u përpoqën ta shtynin festivalin deri në tetor 2020, megjithatë pandemia e vazhdueshme COVID-19 çoi në anulimin e tij përfundimtar.

Kjo shënoi herën e parë që Coachella ishte anuluar plotësisht në 20 vjet, dhe pas anulimit, AEG filloi një varg pushimesh nga puna, pushime nga puna, ulje të orëve dhe shkurtime pagash.

Coachella u riplanifikua më pas në prill 2021 përpara se të anulohej përsëri në janar 2021 për shkak të shqetësimeve të vazhdueshme të koronavirusit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco