Harry Potter feston 20 vjet nga premiera e parë, ja ku janë sot yjet e filmit

Harry Potter feston 20 vjet nga premiera e parë, ja ku janë sot yjet e filmit

20:59, 16/11/2021

Pikërisht 20 vjet më parë, regjisori Chris Columbus shfaqi premierë filmin "Harry Potter and the Sorcerer's Stone", i pari i një serie nga seria legjendare e librave të JK Rowling.

Ishte atëherë që ne hymë në botën e magjisë për herë të parë, duke takuar ekipin me të cilin u rritëm - Harry Potter, Hermione dhe Ron.

Dhe ndërsa fansat në mbarë botën shpresojnë që me këtë rast formacioni origjinal të ribashkohet, ne hodhëm një vështrim se ku janë yjet e suksesit sot.

Image

 

Aktori që mishëroi Harry-n u bë një nga aktorët më të paguar në botë, falë rolit të tij si magjistar.

 Aktrimi i tij në skenë lulëzoi në vitin 2007, kur ai luajti në një sërë filmash - si Arthur Kipps në "Gruaja me të Zeza", Allen Ginsberg në "Kill Your Darlings" dhe Tim Jenkin në "Escape from Pretoria" - por asnjë nuk ishte afër filmit të Potter. shkallë.

Emma Watson (Hermione Granger)

Image

Me ndoshta karrierën më të suksesshme që nga Potter, Watson ka arritur role në filma blockbuster dhe indie. Përveç aktrimit, ajo u përfshi në aktivizëm – kjo është arsyeja pse revista Time e renditi atë në 100 njerëzit më me ndikim në botë në vitin 2015. Ajo luajti Sam në "Perks of Being a Wallflower", Meg në dramën për të rritur "Little Woman" dhe Belle në "Beauty and the Beast", një nga filmat me fitimet më të larta të të gjitha kohërave.

Ajo u emërua ambasadore e vullnetit të mirë të OKB-së Për barazinë gjinore.

Rupert Grint (Ron Uezli)

Image

Pas Potter, Grint luajti në një sërë projektesh indie më pak të njohura, duke përfshirë "Driving Lessons" dhe "Cherrybomb", por në aspektin kritik - filmat nuk shkuan mirë. 

Pavarësisht një kthese në skenë me një rol në "Mine" të Jesse Butterworth, karriera e tij nuk lulëzoi siç pritej.

 Ai gjithashtu provoi dorën e tij në biznesin e hoteleve duke hapur një hotel në Hertford, për t'u mbyllur menjëherë pas kësaj. 

Edhe pse ai pranoi se pas gjithë dështimeve që po mendonte për t'i dhënë fund karrierës së tij, gjërat ndryshuan disi pas rolit kryesor në serial, thrillerit psikologjik M Night Shyamalana "Shërbëtori".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco