'Internet pa WIFI', shqiptarja merr çmimin e 2-të në botë dhe dhuratën speciale nga Bill Gates

'Internet pa WIFI', shqiptarja merr çmimin e 2-të në botë dhe dhuratën speciale nga Bill Gates

21:29, 15/11/2021

Xhulia Kurti është një studente e vitit të tretë të Shkencave Kompjuterike.

Ajo u rendit e dyta në botë në konkursin botëror të shpikjeve të reja kompjuterike për vitin 2021 dhe ku në fazen finale ishin përzgjedhur 26 pjesëmarrësit më të mirë nga e gjithë bota.

Ky konkurs prestigjioz IAA mobilitython, u zhvillua në Mynih, Gjermani për studentet e apasionuar ndaj teknologjisë.

Në përfundim, shqiptarja ka marrë edhe një surprizë të bukur.

Miliarderi Bill Gates, bashkëthemelues i Microsoft-it, i ka dhuruar librin e tij (ende të pa dalë në treg), së bashku me një mesazh përgëzimi për suksesin e merituar.

NĂ« njĂ« lidhje me Skype pĂ«r “ABC e MĂ«ngjesit”, ajo ka treguar tĂ« gjitha detajet nga pjesĂ«marrja dhe deri te projekti se si tĂ« pĂ«rdorĂ«sh internet pa WIFI.

“UnĂ« studioj pĂ«r shkenca kompjuterike nĂ« universitetin e DurrĂ«sit. Aplikova online dhe kalova nĂ« tre stade derisa arrita te fitorja. NĂ« fakt, ky projekt ishte puna e njĂ« viti dhe nuk kisha gjetur ku ta prezantoja, derisa projekti gjeti vend nĂ« konkursin nĂ« Gjermani.TĂ« pĂ«rdorĂ«sh internetin pa Wifi nuk Ă«shtĂ« vjedhje, Ă«shtĂ« njĂ« mĂ«nyrĂ« se si tĂ« logohesh. UnĂ« si synim kam tregun global, jo ShqipĂ«rinĂ«. Babi Ă«shtĂ« njĂ« nga partnerĂ«t mĂ« mbĂ«shtetĂ«s qĂ« unĂ« kam gjatĂ« gjithĂ« jetĂ«s sime. Di tĂ« them qĂ« Ă«shtĂ« njĂ« libĂ«r interesant dhe ja vlen qĂ« tĂ« blihet. ËshtĂ« goxha interesant sepse tregon historitĂ« pĂ«r shkatĂ«rrimin e piratĂ«rive dhe histori tĂ« shkencĂ«tarĂ«ve tĂ« tjerĂ«â€, u shpreh Xhulia.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco