Ndërron jetë shkrimtari best-seller

Ndërron jetë shkrimtari best-seller

20:43, 14/11/2021

Autori ndërkombëtar best-seller, Wilbur Smith ka ndërruar jetë në shtëpinë e tij në Cape Town, në moshën 88-vjeçare.

Ai ndërroi jetë të shtunën pasdite me gruan e tij, Niso, pranë.

 

49 librat e botuar të Smith kanë shitur më shumë se 140 milionë kopje në mbarë botën.

Ai fitoi njohje të gjerë pas botimit të romanit të tij debutues ”Kur luani ushqehet’ në 1964.

 

Libri, i cili tregonte historinë e një të riu që rritej në një fermë bagëtish të Afrikës së Jugut nën hijen e luftërave Zulu dhe nxitimit të arit, u bë shpejt një bestseller.

Ishte një përrallë e bazuar pjesërisht në përvojën e tij, Smith i tha ‘BBC’-së në një intervistë në vitin 2013 se në moshën 13-vjeçare qëlloi për vdekje një luan që kishte sulmuar bagëtinë në pronën e babait të tij.

 

Në të vërtetë, jeta personale e romancierit i ngjante asaj të shumë prej protagonistëve të tij të egër; ai ishte një gjuetar i madh, një zhytës skuba dhe gjithashtu një pilot i licencuar.

Smith ishte gjithashtu “një besimtar në kërkime të thella”, thotë deklarata nga botuesi i tij, dhe suksesi i librit të tij të parë i dha atij “mundësinë për të udhëtuar larg e gjerë në kërkim të frymëzimit dhe aventurës”.

 

Në shqip janë përkthyer këta tituj të autorit: Asegai, Dhelpra e Artë. Ligji i Shkretëtirës, Flakët e zemërimit, Triumfi i Diellit, Engjëjt qajnë, Gjëmimi i bubullimës etj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco