Historiani i James Bond zbulon sekretet pikante tĂ« ‘AgjentĂ«ve 007’

Historiani i James Bond zbulon sekretet pikante tĂ« ‘AgjentĂ«ve 007’

09:24, 05/11/2021

Historiani britanik Paul Duncan ka folur në Gala për aktorët që kanë luajtur personazhin ikonik të 'James Bond'.

Duke zbuluar se ishte i vetmi që pas 50 vitesh fshehtësie ekstreme arriti të hynte në arkivat e EON - kompanisë së prodhimit të filmave të agjentit legjendar 007 - për të shkruar librin e tij të ri "Arkivat e James Bond - Nuk ka kohë për të vdekur" , atij iu desh të bënte dy vjet kërkime.

GALA: ÇfarĂ« pĂ«rfaqĂ«son roli i Daniel Craig nĂ« " No Time to Die " nĂ« historinĂ« e pĂ«rgjithshme tĂ« James Bond?

Duncan: Daniel Craig krijoi njĂ« histori kĂ«rkimi nga fillimi nĂ« fund. BĂ«het fjalĂ« pĂ«r njĂ« “Casino Royale” tĂ« rishikuar, gjĂ« qĂ« Ă«shtĂ« normale duke pasur parasysh se nĂ« epokĂ«n e sotme tĂ« serialeve dhe filmave, modelet e heronjve po ringjallen dhe rishpiken pĂ«r ta ditur brezat e ardhshĂ«m. Nga ana tjetĂ«r, çdo aktor i jep prekjet e veta personale personazhit qĂ« luan. Prandaj, çdo James Bond Ă«shtĂ« i ndryshĂ«m. Mund tĂ« ketĂ« emrin, xhaketat, pajisjet dhe aventurĂ« tĂ« njejtĂ«, por aktori jep tonin e tij. Kjo bĂ«het me ndihmĂ«n dhe bashkĂ«punimin e producentĂ«ve qĂ« janĂ« aty pĂ«rpara çdo aktori. 

Gala: Pse James Bond e ka të vështirë të krijojë një lidhje solide?

Duncan: Bën lidhje të qëndrueshme, por gjithmonë ekziston çështja e besimit. Brenda MI6, ai krijon një grup njerëzish që mund t'i besojë. Në filmin e ri lind automatikisht pyetja: A mund t'i besojë Madeleine?

Gala.: Cili është evolucioni i modelit mashkullor përmes roleve të James Bond?

Duncan:ËshtĂ« e rrezikshme ta mendosh si burrĂ«, sepse mbi tĂ« gjitha Ă«shtĂ« njĂ« model. Por Raymond Chandler ka thĂ«nĂ« se "çdo mashkull dĂ«shiron tĂ« jetĂ« James Bond dhe çdo grua dĂ«shiron tĂ« jetĂ« me tĂ«". Ai Ă«shtĂ« njĂ« personalitet i dĂ«shirueshĂ«m nĂ« pĂ«rgjithĂ«si, sepse ai Ă«shtĂ« i mirĂ«, i lezetshĂ«m, i sofistikuar, ai jeton nĂ« maksimum duke e ditur se çdo moment mund tĂ« jetĂ« i fundit, ai drejton makina nĂ« modĂ« dhe pĂ«rdor teknologjinĂ« mĂ« tĂ« fundit. Dallimet nĂ« karakter lidhen me personalitetin e secilit aktor. Sean Connery ka kĂ«tĂ« anĂ« sardonike dhe njĂ« sens humori pĂ«r tĂ« cilin ka kontribuar edhe regjisori i parĂ«, Terence Young. Ata kishin arritur tĂ« ndĂ«rtonin njĂ« mĂ«nyrĂ« komunikimi qĂ« qetĂ«sonte tensionin edhe nĂ« film. Sjellja e tyre diktohej dhe diktohet nga njĂ« mĂ«nyrĂ« jetese, por lidhet me karakterin e çdo aktori. Roger Moore nga ana e tij bĂ«ri qĂ« gjithçka tĂ« dukej kaq e lehtĂ«.

Gala: Por a është e vërtetë kjo?

Duncan: Duke hulumtuar pĂ«r librin, gjeta njĂ« foto nga gjuajtja e tij duke djersitur, teksa stĂ«rvitej pĂ«r artet marciale pĂ«r nevojat e “James Bond, Agent 007: The Man with the Golden Pistol”. Personi qĂ« ai luajti e bĂ«ri gjithçka tĂ« lehtĂ«, diçka qĂ« nuk ndodhi nĂ« realitet. U desh shumĂ« punĂ« pĂ«r tĂ« treguar se u bĂ« pa mundim. Timothy Dalton dhe sidomos nĂ« “License to Kill” e kishin marrĂ« seriozisht dhe ishte aq i afĂ«rt me Bondin sa e kishte imagjinuar Ian Fleming. Ai ishte personazh i rĂ«ndĂ« dhe i dĂ«mtuar psikologjikisht. Pierce Brosnan po balanconte mes Sean Connerydhe Roger Moore, por unĂ« mendoj se Daniel Craig Ă«shtĂ« mishĂ«rimi i James Bond-it origjinal ndĂ«rsa Fleming e kapi atĂ«. NĂ«se shikoni romanet, personazhi i Bond fillon tĂ« shembet psikologjikisht deri nĂ« atĂ« pikĂ« sa ai vendos tĂ« vrasĂ« Anne.

G.: Cilat janë karakteristikat që e bëjnë James Bond një model?

Duncan: SĂ« pari, ka shumĂ« gjĂ«ra qĂ« nuk do t'i shihni kurrĂ« nĂ« ekran. Arsyeja pse James Bond di kaq shumĂ« Ă«shtĂ« sepse ai ka studiuar gjithçka pĂ«r kundĂ«rshtarĂ«t e tij. Duhet pranuar se ai nuk Ă«shtĂ« dikush qĂ« shkon diku pa e ditur se çfarĂ« duhet tĂ« pĂ«rballet. Ajo e di historinĂ« dhe detajet e saj. PĂ«r shembull, nĂ« “Casino Royale” e vesh xhaketĂ«n pasi mĂ«son si ta bĂ«jĂ«. Pra, pĂ«r t'u bĂ«rĂ« njĂ« Bond duhet tĂ« mĂ«soni veten. MĂ«soni tĂ« bĂ«ni sa mĂ« shumĂ« qĂ« tĂ« mundeni.

G .: A kanë ndikuar heronjtë e thërrmuar të serialeve dhe filmave modernë te James Bond aktual?

Duncan: NĂ«se i hidhni njĂ« sy aventurave tĂ« tjera, para Bondit dhe para viteve '60, do tĂ« gjeni filma si Hitchcock dhe nĂ« veçanti "NĂ« hijen e katĂ«r gjigantĂ«ve", dhe do tĂ« kuptoni pse Hitchcock ishte njĂ« nga tĂ« parĂ«t qĂ« iu kĂ«rkua tĂ« drejtoj James Bond, me Carrie Grant qĂ« paraqitet si spiuni i mĂ«vonshĂ«m i famshĂ«m britanik. Hitchcock kishte ndjekur gjurmĂ«t e James Bond dhe filmave tĂ« tij tĂ« mĂ«parshĂ«m, The Man Ëho KneĂ« Too Much dhe 39 Stairs nĂ« vitet 1930. Pra, historia e Bond-it ekziston. Ajo qĂ« ndryshon janĂ« pritshmĂ«ritĂ« e çdo brezi qĂ« e sheh atĂ«. NĂ«se shikoni pas me kalimin e kohĂ«s, do tĂ« shihni se "Too Tough to Die" ishte filmi qĂ« ndryshoi protagonistin nga njĂ« film aksion nĂ« fund tĂ« viteve '80. Ai Ă«shtĂ« njĂ« hero i klasĂ«s punĂ«tore. Pastaj Jason Bourne bĂ«het njĂ« personazh mĂ« psikologjik. Aksioni tani Ă«shtĂ« mĂ« i menjĂ«hershĂ«m. ËshtĂ« normale qĂ« Bond t'i inkorporojĂ« kĂ«to ndryshime stili duke ruajtur karakterin e tij origjinal. Por filmat e James Bond janĂ« njĂ« ekskluzivitet me tĂ« cilin tĂ« gjithĂ« po pĂ«rpiqen tĂ« konkurrojnĂ«. ËshtĂ« lider nĂ« treg.

Gala: Pra, Daniel Craig është një nga James Bonds më të rëndësishëm.

Duncan: Ai krijoi një histori të mrekullueshme me pesë episode përmes personazhit të tij. Siç më tha ai vetë, nuk ishte diçka që ai kishte planifikuar, por doli nga një proces i evolucionit natyror dhe progresiv të personazhit të tij./Prothema.gr

ImageGeorge Lazenby, "Në shërbim të madhërisë së saj" (1969)

ImageSean Connery, "Gishti i Artë" (1964)

ImagePierce Brosnan, "Another Day He Died" (2002)

ImageDaniel Craig, "Nuk ka kohë për të vdekur" (2021)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco