Të shtënat fatale të aktorit Alec Baldwin: Mund të ngrihen kallëzime penale, thotë prokurorja

Të shtënat fatale të aktorit Alec Baldwin: Mund të ngrihen kallëzime penale, thotë prokurorja

08:10, 28/10/2021

Akuza penale mund të ngrihen për të shtënat vdekjeprurëse të javës së kaluar në një film në New Mexico, thotë policia amerikane.

Aktori Alec Baldwin vrau aksidentalisht kineasten Halyna Hutchins dhe plagosi një regjisor në xhirimet e filmit western  "Rust", njofton BBC.

Hetuesit thanë se një "predhë plumbi" ishte hequr nga supi i drejtorit dhe se dukej se ishte e drejtpërdrejtë.

Ata thanë se kishte "një lloj vetëkënaqësie" rreth sigurisë gjatë xhirimeve.

"Të gjitha opsionet janë në tryezë," tha Prokurorja e Qarkut Mary Carmack-Altëies për çdo akuzë të mundshme. "Askush nuk është i përjashtuar në këtë pikë."

Duke prezantuar gjetjet fillestare të departamentit, Sherifi i Qarkut Sante Fe, Adan Mendoza tha: "Ne dyshojmë se ka pasur të shtëna të tjera të drejtpërdrejta në xhirime."

"Ne do të përcaktojmë se si ato arritën atje, pse ishin atje, sepse nuk duhet të ishin atje," shtoi ai.

Ai tha se policia kishte gjetur 600 prova deri më tani - duke përfshirë tre armë zjarri dhe 500 fishekë municioni.

Sherif Mendoza tha gjithashtu se predha e hequr nga supi i Joel Souza ishte dorëzuar si provë.

"Unë mendoj se faktet janë të qarta - një armë iu dorëzua z. Baldëin. Arma ishte funksionale dhe qëlloi me një plumb të drejtpërdrejtë duke vrarë zonjën Hutchins dhe duke plagosur zotin Souza," tha ai për vrasjen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco