Klaudia Pepa po rikthehet në Shqipëri me një projekt surprizë! Detajet

Klaudia Pepa po rikthehet në Shqipëri me një projekt surprizë! Detajet

14:38, 17/10/2021

Prej vitesh, balerina e famshme Klaudia Pepa i është përkushtuar karrierës së saj në Itali.

Megjithatë, ajo i ka munguar shumë publikut shqiptar, ndaj do të kthehet me një projekt surprizë.

 

Në një intervistë për ‘Revistën Class’, ajo ka rrëfyer më tepër detaje për ofertat e reja dhe planet e saj.

Intervista e plotë:

 

Ç’të bëri të bësh një kalim kaq të madh, nga baleti në sheshin e xhirimit?

Ëndrra për të realizuar një film me tematikë baletin. Nisa të studioj për këtë qëllim.


“Reverse”, një thriller ligjor, që ka pjesë një sërë emrash të njohur të kinemasë italiane, si u bëre pjesë e tij?

Sigurisht, si çdo produksion që krijon audicionet për filma përkatës, edhe unë u kandidova për disa role me deshirën e mirë që të arrija të kisha disa eksperienca të vogla. Përgjigjen pozitive e mora pikërisht për filmin “Reverse” dhe për rolin e Françeskës.


Çfarë mund të gjejë Klaudia te Françeska, një ‘hacker’ që punon për policinë?

Kam zbuluar një botë krejtësisht të re me studimin e filmit dhe kinemasë. Se si bota jonë e brendshme dhe eksperienca jonë e jetuar sillet në set me role dhe karaktere të ndryshme personazhesh. Françeska punon për policinë dhe administron në film disa procese të teknologjisë dhe dëgjimit, ndërkohë që regjistrohet pyetësori mes vrasësit dhe Giulias, protagonistes në këtë rast.

Françeska është një personazh i ftohtë dhe unë nuk jam e tillë, por është shumë e vendosur dhe e përpiktë në punën e saj, gjë që e gjej edhe në veten time. Asnjë personazh nuk do jetë i njëjtë me ne, me karakterin tonë. Çdo herë ka një përshtatje. Çdo herë është një sfidë e re.


Çfarë vjen tjetër pas këtij projekti, do të vijosh me aktrimin?

Jam apasoniuar dhe kam gjetur shumë elementë të përbashkët me eksperiencën si balerinë dhe, me siguri, projekti që do të vijë do të jetë një gërshetim perfekt mes baletit dhe aktrimit.

Si është për ty të jesh protagoniste e klipeve, (“Voglio Stare Con Te” e Fabrizio Moro dhe “Loca” Aka7even)

Për mua mbeten ëndrra të realizuara. Do të shtoja edhe eksperiencën e videoklipit “Mon Amour” të Giulia ft. Samuel, gjithashtu edhe “Amante” të Getoar Selimit.
Unë jam shumë ëndërrimtare, kam lindur e tillë dhe besoj se ëndrrat më mbajnë gjallë gjatë gjithë kohës. Jam në dijeni që arti i baletit është i limituar në mundësi dhe moshë, por pasioni me mban zgjuar e më bën të provoj gjithmonë gjëra të reja sa të mundem.
Videoklipet dhe bashkëpunimet bëjnë pjesë në larminë e karrierës sime. Në dhjetor do të dalë projekti më i fundit, një bashkëpunim me një artist italian sa i vlerësuar, aq edhe shumë i diskutuar.

Cili është roli i ëndrrave, ai që do të doje të luaje në një film?

Me siguri roli i një balerine e më pas do ta zhvilloja me një “Lara Croft” 


Edhe nëse do të propozonin të ishe pjesë e një filmi erotik apo të dilje nudo?

Nuk jam fanse e filmave të tillë dhe, me siguri, nuk besoj se do të jem pjesë në të ardhmen. Nudo, varet nga konteksti, por nuk kam komplekse.


Po projektet që të lidhin me Shqipërinë, kemi të reja në plan?

Jam në krijim të një projekti që ka në thelb baletin dhe kontaktin me njerëzit, është surprizë…


Çfarë të mungon më shumë nga Shqipëria?

Është e kuptueshme që, në radhë të parë, më mungon familja, më mungon të flas gjuhën time në përditshmëri.

Por nuk e mohoj faktin që më mungon shumë edhe byreku, hahaha.

Cila është oferta më joshëse që të është bërë në Shqipëri, por e ke refuzuar për të mos u kthyer?

Kam pasur shumë oferta për të qenë pjesë në jurinë e disa programeve televizive, por i kam refuzuar për faktin që nuk ndihem akoma gati për këtë rol. Me siguri në të ardhmen do jenë, pa dyshim, pjesë e eksperiencave të mia.


E mendon kthimin përfundimtar në Tiranë?

Ne artistët jemi qytetarë të botës dhe dëshirojmë të udhëtojmë me artin tonë sa më shumë të jetë e mundur.

Shqipëria ka vendin e parë në zemër dhe, pa dyshim, jam gati të bashkëpunoj apo të vij me projekte të ndryshme gjithmonë.


Cili është raporti yt me fansat që ke në rrjet, po me haters-at si e ke gjetur “gjuhën”?

Ka pasur disa momente të vështira ku kam qenë në qendër të vëmendjes për “haters-at”, vendosa të zgjidhja heshtjen me bindjen që koha shëron çdo gjë.

Për pjesën e fansave ndihem me shumë fat, sepse më mbrojnë kur është e nevojshme dhe janë gjithmonë aty për mua, më japin forcë dhe kurajë.

Ka pasur lajme për të reja nga jeta private, madje edhe tituj të tipit “Klaudia Pepa po jeton një romancë të bukur”, si është e vërteta e tyre?

Sigurisht që ka një histori, por preferoj të jetë private.


Ditëlindja e famshme e mbuluar e gjitha me trëndafila, kishte një personazh special pas saj (ai që i bënte fotot)?

Ishte një ëndërr romantike, diçka shumë e veçantë.


Si ia del me regjimin ushqimor, respekton një dietë rigoroze apo ushtrohesh për të qenë gjithmonë në formë?

Nuk kam mbajtur kurrë dietë, të them të drejtën. Preferoj të ushqehem shëndetshëm dhe të ushtrohem njëkohësisht. Do t’i bënte mirë kujtdo, mendoj.

Cili është sekreti yt për të qenë e lumtur?

Lumturia për mua është shpërndarje (sharing). Ndihem e lumtur kur shpërndaj përqafime, puthje, fjale të ëmbla, sjellje të mirë dhe pozitivitet.


Cili është pengu më i madh që të ka mbetur nga Shqipëria?

Të kërcej me motrën time. Pamela është këngëtare mezzo soprano dhe studion akoma në Universitetin e Arteve në Tiranë. Me shumë mundësi do të ndodhë në të ardhmen, është një nga ëndrrat e mia të përfshihem në një projekt me motrën time.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco