Prindërit dhe mësuesit të shqetësuar, nuk duan që fëmijët ta shohin “Squid Game”

Prindërit dhe mësuesit të shqetësuar, nuk duan që fëmijët ta shohin “Squid Game”

16:33, 10/10/2021

Një prej serialeve më in të momentit është “Squid Game”. Mirëpo, ky serial është kthyer në një shqetësim për mësuesit të cilët po i kërkojnë prindërve që mos i lënë fëmijët e tyre të shikojnë këtë serial pasi disa nxënës u panë duke imituar skena të njëjta si në serial.

Seriali i Koresë së Jugut, i cili aktualisht është seriali më i shikuar në SHBA dhe në Mbretërinë e Bashkuar, përqendrohet në një shfaqje të lojërave imagjinare, në të cilën personazhet e varfër konkurrojnë në një seri lojërash me pasoja vdekjen, për të fituar një çmim prej 27 milionë paund (31.7 milionë euro)

Drama e mbijetesës, e cila përmban skena tmerruese të personazheve që goditen në kokë si dhe trafikimin e organeve, i shfaq garuesit duke marrë pjesë në versionet e lojërave tradicionale të fëmijëve, me fituesit që përparojnë në fazën tjetër.

Ata që dështojnë të kualifikohen në lojën e ardhshme ekzekutohen nga një skuadër e maskuar që iu qëndrojnë pranë me mitralozë.

Shfaqja e diskutueshme tani ka ndikuar që shkollat t’iu kërkojnë prindërve të monitorojnë atë që fëmijët e tyre po shikojnë mes frikës së imitimit të personazheve të serialit.

“Sandoën School” në Deal, Kent, tha se mësuesit u kishin dhënë nxënësve të tyre mësime shtesë mbi sigurinë në internet dhe rreziqet e shikimit të përmbajtjes që ‘nuk është e përshtatshme për moshën’ si përgjigje ndaj popullaritetit të serialit.

“Squid Game” po ndiqet nga të gjithë dhe është kthyer në një serial fiksues për të gjithë qytetarët.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco