Drama 'The Crown' dhe komedia 'Ted Lasso' fituan çmimet kryesore në 'Emmy'

Drama 'The Crown' dhe komedia 'Ted Lasso' fituan çmimet kryesore në 'Emmy'

17:10, 20/09/2021

Drama "Kurora" dhe komedia "Ted Lasso" fituan çmimet kryesore televizive Emmy, ndërsa "Gambit e Mbretëreshës" u emërua seriali më i mirë i kufizuar.

Me fitoren në serialin më të mirë dramatik të titulluar "The Crown", Netflix iu dha çmimi më i madh deri më tani, ndërsa Apple TV + hyri në ligën e parë të transmetimit me një fitore për serialin komedi me "Ted Lasso". 

As Netflix e as AppleTV + nuk kanë fituar më parë një Emmy për Komedinë më të Mirë ose Serialin më të Mirë të Dramës.

Olivia Coleman dhe Josh O'Connor e "The Crown" fituan çmimet televizive Emmy për aktorët e dramës. Ata luajtën Mbretëreshën Elizabeth dhe Princin Charles, në një sagë luksoze për familjen mbretërore britanike.

Kate Winslet u emërua aktorja më e mirë si një detektive me probleme në serinë e kufizuar "Mare of Easttown", ndërsa Juan McGregor fitoi me rolin e stilistit në mini serialin "Halston".

Pas një sezoni që u përqëndrua në martesën e pakënaqur të Princit Charles dhe Princeshës Diana, "The Crown" fitoi edhe për aktorët mbështetës - Gillian Andreson si ish -kryeministrja britanike Margaret Thatcher dhe Tobias Menzies si Princi i ndjerë Philip, por edhe për tekstin dhe drejtimin Me

Jason Sudeikis, ylli dhe bashkë-krijuesi i "Ted Lasso", u emërua aktori më i mirë në një komedi, dhe Hannah Wedding dhe Brett Goldstein rolet më të mira mbështetëse.

Gene Smart mori një ovacion kur ajo u emërua aktorja më e mirë humoristike në serialin televiziv "Hacks", i cili flet për një komedian stand-up.

Shqetësimet për variantin delta të koronavirusit e detyruan ceremoninë e së Dielës të zhvendosej në një tendë në qendër të Los Angeles, me një listë të reduktuar të mysafirëve dhe vaksinime dhe testime të detyrueshme.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco