Ja cili film fitoi çmimin kryesor në ‘Festivalin e Filmit në Venecia’

Ja cili film fitoi çmimin kryesor në ‘Festivalin e Filmit në Venecia’

17:42, 12/09/2021

“L’Evement” ose “Happening”, një nga filmat për abortet ilegale në Francën e viteve 1960 ka fituar çmimin kryesor në “Festivalin e Filmit në Venecia.

Drama e filmit bazohej në portretizimin e një gruaje të re të dëshpëruar për të siguruar një përfundim, në një kohë kur mund të nënkuptonte një dënim me burg ose vdekje, për të vazhduar studimet e saj.

“Unë e bëra këtë film me zemërim, me dëshirë, me barkun tim, zorrët, zemrën dhe kokën time”, tha Diwan të shtunën ndërsa pranoi çmimin. “L’Evenement” është filmi i dytë francez që fiton një festival të madh që kur filmi i Julia Ducournau, “Titane”, fitoi Palmën e Artë në Kanë në Korrik.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco