Dikur punonin falas, sot janë aktorët më të paguar në botë

Dikur punonin falas, sot janë aktorët më të paguar në botë

20:21, 08/09/2021

Shumë njerëz mendojnë se aktorët dhe aktoret jetojnë në luks të pafund dhe fitojnë shuma të mëdha parash për punën e tyre.

E vërteta, megjithatë, është krejtësisht e ndryshme. Disa yje të mëdhenj dikur punonin për tarifa shumë të vogla, ose edhe falas, dhe vetëm sepse vendosën të bien dakord të marrin pjesë në projekt për shkak të një historie ose roli të mirë.

Për shembull, Jim Carrey punoi për shumë pak para në fillim të karrierës së tij. Për filmin “Ace Ventura: Five Detectives”, ai mori vetëm 350 mijë dollarë. 

Filmi, megjithatë, fitoi shumë para në arkë dhe Kerry fitoi popullaritet të jashtëzakonshëm falë tij. Ai fitoi respektivisht 7 milionë dollarë dhe 20 milionë dollarë, për projektet e tij të radhës, si “Dumb and Dumber” dhe “The Cable Guy”.

Julia Roberts kishte një përvojë të ngjashme. “Mystic Pizza” është filmi i tretë në filmografinë e saj. Ajo u botua 2 vjet para legjendës “Pretty Woman”, e cila gjithashtu nuk i solli asaj shumë para, dhe bëhet fjalë për ëndrrat dhe jetën e 3 kamariereve në kafenenë “Mystic Pizza”. Për rolin e saj në këtë komedi romantike, Roberts mori një 50,000 dollarë qesharake. Aktores iu desh të lyente flokët bjondë të errët për këtë rol.

Jennifer Lopez, nga ana tjetër, luajti një rol falas. Diva latine nuk fitoi asgjë për rolin që luajti si një aktore dhe këngëtare e mirënjohur. Në vitin 2019, ajo u shfaq në filmin “Hustlers”, plotësisht falas. Lopez ishte gjithashtu prodhuesi i këtij filmi, sepse historia, siç tha ajo, me të vërtetë e interesoi atë. Ajo gjithashtu donte të tregonte se një ekip grash mund të bëjë një film vërtet të mirë.

Jennifer Aniston ka qenë shumë herë në listën e aktoreve më të paguara. Ajo madje ishte në Librin e Rekordeve Guinness për miliona dollarë që mori për episodin e fundit të serialit “Friends”. Sidoqoftë, gjatë prodhimit të sezonit të parë, ajo mori vetëm 22,500 dollarë për episod. Prezantuesja e kultit Oprah Winfrey u shfaq në filmin e Steven Spielberg “The Purple Color” në rolin e Sofjes.

Oprah ishte e shqetësuar se ajo mund të pushohej nga puna për rolin, por filmi i dha asaj një nominim Oscar për Aktoren më të Mirë në rol dytësor, dhe ajo fitoi pak para – vetëm 35,000 dollarë.

Një shembull i fitimeve të ulëta është aktorja Gal Gadot. Ajo ka qenë në botën e filmit që nga viti 2009, dhe shumë e njohin atë si “Wonder Woman” e famshme.

Filmi fitoi më shumë se 800 milion dollarë, dhe ajo mori vetëm 300 mijë simbolike për rolin. Pagat e ulëta në filmat superhero nuk janë të rralla.

Chris Evans fitoi të njëjtën sasi parash për rolin kryesor në “Captain America: The First Avenger” si Gal Gadot në “Wonder Woman.” Besohet se në projekte të tilla, marka është më e rëndësishme se fytyra e çdo aktori. Por, natyrisht, pas suksesit të filmit, të ardhurat e aktorit filluan të rriten. Për shembull, për të njëjtin rol në “Avengers: Endgame”, Evans fitoi 15 milion dollarë.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco