Alain Delon: Ndihem zemërthyer, Belmondo ishte pjesë e jetës sime

Alain Delon: Ndihem zemërthyer, Belmondo ishte pjesë e jetës sime

20:13, 06/09/2021

Aktori i madh francez Alain Delon deklaroi se ishte "thyer plotësisht" nga lajmi për vdekjen e kolegut të tij Jean-Paul Belmondo, dhe shtoi se Belmondo ishte pjesë e jetës së tij dhe se ata filluan të aktronin së bashku 60 vjet më parë.

"Unë u thyera plotësisht nga lajmet ... Ai është pjesë e jetës sime, ne kemi bërë debutimin tonë së bashku 60 vjet më parë," tha Delon, 85 vjeç, për CNews me një zë të dridhur.

Shpesh të portretizuar si rivalë, të mëdhenjtë e kinemasë franceze kishin karriera paralele dhe miqësia e tyre inkurajoi histori rivaliteti dhe krahasimi.

Belmondo dhe Delon luajnë së bashku në filmin kult të vitit 1970 "Borsalino", të drejtuar nga Jacques Dere. Të dy luajnë dy kriminelë të rinj që bëhen miq dhe mbretër të botës së krimit në Marsejë.

Përveç Delonit, foli edhe Claudia Cardinale, e cila luajti me Belmond.

"Ai ishte mishërimi i vitalitetit, buzëqeshjes, gëzimit të jetës, thjeshtësisë dhe guximit," tha aktorja.

Belmondo ndërroi jetë sot në shtëpinë e tij në Paris në moshën 89 -vjeçare.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco