Clint Eastwood në moshën 92 vjeçare e jep lajmin për përfundimin e karrierës filmike

Clint Eastwood në moshën 92 vjeçare e jep lajmin për përfundimin e karrierës filmike

19:46, 19/07/2021

Aktori prestigjioz, Clint Eastwood, në rrjetet sociale u përshëndet më punën në film në moshën 92 vjeçe, transmeton Gazeta Metro.

Eastwood e ndau këtë lajme që i mërziti shumë fansa në llogarinë e tij në Twitter.

Eastwood filloi karrierën e saj të pasur, e cila zgjati më shumë se 60 vjet. Krahas aktrimit, ai gjithashtu bëri edhe regjinë dhe madje fitoi për pesë herë Oscar.

Ai ka qenë në ekranin e madh që nga viti 1959, por fillimi i karrierës së tij nuk ishte aq shumë e madhe për shkak të marrëveshjes me “Universal”, sipas së cilës ai kishte të ardhura të ulëta, dhe aktorit të njohur iu desh të interesohen për vende të tjera të punës për t’u rritur financiarisht. Ai ishte zjarrfikës, një punëtor në dyqane dhe si roje shpëtimi në det.

Gjatë karrierës së tij, ai shpesh ka qenë i interesuar në politikë, dhe ai e mbështeti Donald Trump në garën e tij për Shtëpinë e Bardhë.

Gjatë karrierës së tij, ai ishte një nga aktorët më të paguar në Hollywood, dhe ai ishte po aq i suksesshëm si regjisor.

Suksesi më i madh ishte në 2004, kur ai mori shtatë nominime për filmin “Milion dollar baby”. Ai ishte 74 vjeç në atë kohë dhe u bë personi më i vjetër që pushtoi Oskar për Regjinë më të Mirë. Ai ishte shumë i zgjedhur kur bëhej fjalë për zgjedhjen e roleve.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco