Filmi që ka thyer rregullat në kinematografi, kjo është vrasja e parë për vdekje

Filmi që ka thyer rregullat në kinematografi, kjo është vrasja e parë për vdekje

22:35, 11/06/2021

Filmat prodhohen duke regjistruar ose filmuar objekte dhe persona të vërtetë ose duke përdorur vizatime dhe efekte speciale. 

Që nga hedhja e parë në treg e një filmi, gjithçka ka qenë befasi, si për shikuesin por edhe për vetë aktorët, e stafin punes të një filmi.

Prekja, puthja, gjaku në skena të filmit në fillim kanë qenë tabu, mirëpo me kalimin e viteteve nuk përbejnë përshtypje sa vetë ngjarja e filmit.

Më poshtë ju sjellim vrasjen e parë reale.

Vrasja e parë për vdekje

Kodi i Hollivudit në vitin 1934 thoshte se një vdekje nga të shtënat duhet të filmohet në dy pjesë: e shtëna e qitësit, dhe më pas viktima që bie. Filmi i Sergio Leones “A fistful of dollars” theu këtë rregull në skenat e mëparshme. Kamera është e pozicionuar pas personazhit të Cleant Eastwood, kur ai i qëllon një grupi kundërshtarësh të cilët rrëzohen njëri pas tjetrit. Ky ishte efekti i qitësit, i cili rrit identifikimin e dhunës tek audienca.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco