Shpallen fituesit e Çmimeve 'Kult' 2020

Shpallen fituesit e Çmimeve 'Kult' 2020

14:50, 19/01/2021

Ndonëse në jë situatë mjaft të vështirë për shkak të pandemisë dhe pa mundësine e një tapeti të kuq, pas shpalljes së nominimeve, Akademia Kult ka shpallur fituesit e  edicionit të 16 të 'Çmimeve Kult':

Më poshtë, është lista me fituesit e Çmimeve “KULT” 2020: 

KENGA E VITIT

MARSELA ÇIBUKAJ – “THËRRIME DASHURIE”

Image

INTERPRETUESI LIRIK I VITIT         

IVANA HOXHA – AZUCENA tek opera “TROVATORE”

Image

BALERINI/A I/E VITIT                                                                

LORI BALA dhe ROVENA SHQEVI – BALETI “ANNUNCIATION” NGA ANGJELIN PRELJOCAJ

Image

INSTRUMENTISTI I VITIT                                                          

KLAJDI SAHATÇI – VIOLINË, MENDELSON & BRAMS, KONCERT ME ORKESTRËN SIMFONIKE TË RTSH

Image

AKTORJA E VITIT                                                                          

EMA ANDREA – LJUBOV ANDREJEVNA tek “KOPSHTI I QERSHIVE”

Image

AKTORI I VITIT                                                                        

INDRIT ÇOBANI – BELIZE’ tek “ENGJËJT E AMERIKËS”

Image

REGJIA E VITIT                                                                         

ARBEN KUMBARO – “ENGJËJT E AMERIKËS”

Image

LIBRI ARTISTIK I VITIT                                                              

TOM KUKA – me romanin “ORA E LIGË”

Image

LIBRI STUDIMOR I VITIT                                                         

ARTAN FUGA – “SHOQËRIA PIRAMIDALE”

Image

PËRKTHIMI I VITIT                                                                    

MIRA MEKSI – “100 VJET VETMI” të GABRIEL GARCIA MARKEZ

Image

ARTISTI PAMOR I VITIT                                                      

GAZMEND LEKA – PIKTURË, EKSPOZITA “DHOMA E HAPAVE TË HUMBUR”

Image

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco