Humb jetën nga COVID-19 aktori i njohur shqiptar i Teatrit

Humb jetën nga COVID-19 aktori i njohur shqiptar i Teatrit

10:54, 20/11/2020

Aktori i njohur i teatrit dhe estradës së Fierit, Fatmir Xhelili, ka humbur sot jetën si pasojë e koronavirusit. Mësohet se aktori i njohur vuante edhe nga një sëmundje bashkëshoqëruese.

Prej disa ditësh gjendja e aktorit ishte rënduar, ndërsa nuk mundi të fitonte betejën me Covid-19. Xhelili ishte shtruar në spitalin Infektiv prej disa ditësh.

Lajmin e hidhur të ndarjes së tij nga jeta e ka dhënë zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi përmes një postimi në rrjetet sociale.

Ai ka në repertorin e tij rreth 180 role dhe ka marrë gjithsej katër cmime të para si aktori më i mirë. Ka luajtur te “Fejesa” e Cehovit, “Një budalla e gjysëm”, I burgosuri i katit 15, apo edhe dramat “Pazari”, “Vite te Paharruara”, “Fqinjët”, disa prej të cilave me regjizor emra të njohur si Serafin Fanko, Dhimitër Orgocka, Gëzim Kame etj.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco