Statistikat/ Këto kinema kishin më shumë shikues gjatë 2019-së

Statistikat/ Këto kinema kishin më shumë shikues gjatë 2019-së

18:02, 16/10/2020 Nga Blerta Agushi

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar “Statistikat e Kulturës” për vitin 2019, shkruan Syri Kosova

Sipas këtyre statistikave Kinemaja “Cineplexx”, prinë  në vendin e parë ku janë shfaqur 122 filma, prej tyre 8 filma vendorë dhe 114 filma të huaj, ndërsa kane qene 382mije 445shikues, shkruan Syri Kosova

Në vendin e dytë është radhitur “Doku-Kino dhe Doku Fest” , ku ne këtë kinema janë shfaqur 352 filma prej tyre 30 filma vendorë, ndërsa 322 filma të huaj, ndërsa numri i shikues kane qenë 39000 mije.

 Në vendin e tretë është Kinemaja “Jusuf  Gërvalla” ku janë shfaqur 128 filma, prej tyre 10 filma vendorë dhe 118 filma të huaj, ndërsa numri i shikuese ishte 10mije 069.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco