Sabri Hamiti publikon monografinë 'Naim Frashëri'

Sabri Hamiti publikon monografinë 'Naim Frashëri'

10:41, 16/10/2020

“Naim Frashëri” është libri më i ri i akademik Sabri Hamitit që sapo ka dalë nga shtypi. Monografia për poetin kombëtar e romantikun e madh shqiptar, Naim Frashëri, është botuar në 120-vjetorin e shkuarjes së tij në amshim.

Në librin 170 faqesh thuret profili i shkrimtarit të dashur e të adhuruar të letërsisë shqipe, i cili kishte arritur statusin e pakontestueshëm të poetit kombëtar, por që për vite kishte qenë edhe i censuruar nga diktatura.

“Poezia e Naimit është gjuha shqipe e shpirtëruar me pamje të dashurisë”, shkruan Sabri Hamiti në tekstin nistor të monografisë, për të konstatuar që “Edhe pse me Naimin na ndan një shekull, gjuha e poezisë së tij mbetet frymëzim edhe sot, si dikur”.

Ligjëruesja e studiuesja e letërsisë, Persida Asllani, librin “Naim Frashëri” e quan “Naim jete”, sepse “Është një Naim jete, me një lexim të gjatë e ngulmues, shtresëzuar nga përvojat e thella të jetës, nga përvojat edhe më të thella të letërsisë, nga metodologjitë studimore e kritike të subjektivizuara e sidomos nga një përsosje e pashoqe ndër vite e shkrimit për poetin e poezinë, si finalitet fundor i çdo shkrimi për letërsinë.

Sepse këtu synon të na kthejë ky libër i autorit, te zanafilla e Naimit, te gjuha e tij e zjarrtë, aty ku më parë Poradeci pat ndjerë poetikisht shenjtërinë e kombit, mendimin e frymëzuar, pasionet e jetës, poezinë e mirëfilltë dhe hyjninë.”

Ky është libri i dytë që ka botuar sivjet Sabri Hamiti. Para disa muajsh ka dalë libri i tij për epikun më të madh shqiptar, Gjergj Fishtën.

Të dy librat janë rezultat i leximit sistematik që u ka bërë Hamiti këtyre shkrimtarëve klasikë shqiptarë.
 

“Naim Frashëri” është libri më i ri i akademik Sabri Hamitit që sapo ka dalë nga shtypi. Monografia për poetin kombëtar...

Posted by Sabri Hamiti on Friday, 16 October 2020

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco