Si sot vdiq, Vinçenco Stratigo, luftëtari dhe poeti i shquar arbëresh

Si sot vdiq, Vinçenco Stratigo, luftëtari dhe poeti i shquar arbëresh

13:33, 29/09/2020

Më 29 shtator të vitit 1886 vdiq, Vinçenco Stratigo, poet e veprimtar i shquar arbëresh.

U lind në vitin 1822 në Ungër të Kozencës në Itali. U shkollua në Shën Miter Korone, ku ishte nxënës i De Radës.

Në gjuhën shqipe shkroi veprat: Bersalieri, Vajtim mbi vdekjen e atij që nuk ka, Shqiptari, një vepër që i kushtohet Historisë së Shqipërisë dhe popullit shqiptar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco