Telefonat Android në rrezik, ekspertët paralajmërojnë për sulmet e mundshme kibernetike

Telefonat Android në rrezik, ekspertët paralajmërojnë për sulmet e mundshme kibernetike

15:54, 11/08/2020

Kërkuesit e sigurisë kanë paralajmëruar mbi një miliardë telefona Android se janë në rrezik të një mjeti spiunimi.

Skuadra zbuloi 400 dobësi në një pjesë të telefonave Android, të quajtur Qualcomm's Snapdragon.

Dobësitë në total u quajtën ‘Akili’.

Ato i japin mundësi hakerave të kenë akses te fotot, videot, vendndodhja dhe të dhëna të tjera të përdoruesëve.

E gjithë kjo bëhet e mundur, kur përdoruesit shkarkojnë një aplikacion.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco