Më 11 qershor 1988 u nda nga jeta fotografi Gegë Marubi

Më 11 qershor 1988 u nda nga jeta fotografi Gegë Marubi

11:05, 11/06/2020

Më 11 qershor 1988 u nda nga jeta Gegë Marubi, fotograf, atdhetar. U lind në Shkodër në vitin 1907 në familjen e fotografit të njohur Kel Marubi. Familja Marubi historisë së fotografisë shqiptare i ka dhënë kontributin më të madh të mundshëm.

Ata kanë kaluar nëpër duar mbi 15.000 foto, negativë që shënojnë ngjarjet më të rëndësishme të kohës, personalitetet me rëndësi, pamje nga jeta shqiptare, veshjet, kostumet, dasmat dhe tërë jetën etnografike shqiptare.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Më të lexuarat
Denonco