Trajneri i Kroacisë, Dalic: Jemi më të mirë se Italia

Trajneri i Kroacisë, Dalic: Jemi më të mirë se Italia

22:30, 23/06/2024

Zlatko Dalic është i drejtpërdrejtë me fjalët e tij një ditë parë ndeshjes me Italinë. Trajneri kroat thotë se skuadra e tij është më e mirë.

Kroacisë i duhet vetëm fitorja ndaj Italisë…

Ne jemi gati, të gjithë janë në formë, përveç Vidës, i cili kishte një problem disa ditë më parë dhe do të jetë në dispozicion nesër. E dimë që ndeshja e nesërme do të jetë një ndeshje brenda ose jashtë, na duhen vetëm tri pikët për të ecur përpara dhe nuk duam të shkojmë në shtëpi. Deri tani nuk kemi arritur rezultatet e dëshiruara, duhet të reagojmë: do të jetë një ndeshje historike, ne e dimë situatën tonë dhe jemi gati të luftojmë.

Spalletti tha se Kroacia ka një cilësi të madhe dhe se ndeshja e nesërme do të jetë një taktike, a mendoni edhe ju kështu?

Së pari, e përgëzoj për rezultatet e tij, për titullin me Napolin: ai bëri shumë mirë. Ne e dimë që skuadrat italiane janë taktike dhe sigurisht që do ta shohim nesër. Ata kanë nevojë vetëm për një pikë dhe ne do të përpiqemi të jemi të qetë dhe të mos nervozohemi, gjithçka është e mundur dhe ne jemi gati.

Çfarë ka ndryshuar në krahasim me Kroacinë e Kupës së Botës në Katar?

Ne nuk e nisëm me këmbën e djathtë dhe kemi pësuar shumë gola. Në fazën e grupeve pranuam vetëm një gol atëherë, këtë herë tashmë kemi pesë. Me atë rast e kishim Perisicin në formë të shkëlqyer, lojtarët janë tre vjet më të mëdhenj dhe kemi kundërshtarë shumë të fortë, problemi kryesor është se kemi filluar të pësojmë shumë gola.

E keni parë Italinë kundër Spanjës?

Për mendimin tim, ne nuk e pamë Italinë e vërtetë në atë ndeshje, nuk e prisja dhe as ata nuk e prisnin. Por kjo nuk është Italia e vërtetë, sigurisht jo.

A ndieni një aftësi të veçantë për të qenë në gjendje ta vendosni Italinë në vështirësi?

Ne mund të luajmë ndeshjen tonë kundër Italisë dhe kështu e fitojmë ndeshjen. Italia ka nevojë për një pikë, ne kemi nevojë për fitoren. Ne presim një Itali agresive, por unë besoj te lojtarët e mi dhe në aftësinë e tyre për të qenë në gjendje të luajnë lojën tonë edhe kundër Italisë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco