Derbi i Manchester, sot finalja e Kupës së Anglisë në Wembley

Derbi i Manchester, sot finalja e Kupës së Anglisë në Wembley

14:11, 25/05/2024

Sot është dita e fundit e Kupës së Anglisë, ku Manchester City përballet me Manchester United.

U deshën 142 vjet që Manchester United dhe Manchester City të takoheshin në një finale të FA Cup dhe tani ndeshja do të luhet për një sezon të njëpasnjëshëm.

Dy klubet e Manchester kanë arritur sërish në finalen e kompeticionit më të vjetër të kupës në Angli dhe Man. City shpreson të ruajë trofeun pasi fitoi 2-1 në finalen e vitit të kaluar.

Man. City ka fituar kundër Huddersfield, Tottenham, Luton Town, Newcastle dhe Chelsea për të kaluar në finalen e FA Cup, duke treguar qëndrueshmëri mbresëlënëse dhe vendosmëri për të mbizotëruar në gjysmëfinale, e cila erdhi vetëm disa ditë pasi Real Madrid i eliminoi ata nga Champions League.

United ka mundur Wigan Athletic, Newport County, Nottingham Forest, Liverpool dhe Coventry dhe dy fitoret e tyre të fundit në rrugën drejt finales së Wembley ishin kaotike.

Skuadra e Pep Guardiola ka fituar tre takimet e fundit mes City dhe United dhe "djajtë e kuq" po i afrohen finales së FA Cup sërish si humbës. Ekziston edhe mundësia që Erik ten Hag të mund ta menaxhojë Man. United për herë të fundit të shtunën pasdite.

Sa i përket risive nga ekipi, Anthony Martial, Victor Lindelof dhe Mason Mount mund të kthehen në skuadrën e United, por Harry Maguire është jashtë sepse është i dëmtuar.

Man. City nuk ka shqetësime të reja për dëmtimet, por do të jetë pa portierin Ederson, i konfirmuar tashmë se mungon për shkak të një frakture të syrit, marrë gjatë ndeshjes kundër Tottenham kohët e fundit.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco