Giroud: Euro 2024 është e fundit për mua me Francën

Giroud: Euro 2024 është e fundit për mua me Francën

20:57, 24/05/2024

Sulmuesi francez Olivier Giroud synon të tërhiqet nga futbolli në nivel të kombëtareve pas Kampionatit Evropian të muajit të ardhshëm.

Giroud , i cili u largua nga Milani për t’u bashkuar me skuadrën e Major League Soccer Los Angeles FC në fillim të këtij muaji, ka bërë 131 paraqitje për Francën dhe ishte një pjesë kyçe e skuadrës së tyre fituese të Kupës së Botës në vitin 2018.

Me 57 gola, 37-vjeçari është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në kombëtaren e Francës, pasi ka kaluar Thierry Henry-n gjatë Kupës së Botës 2022, përcjellë KosovaPress.

“Të jem i sinqertë, kjo do të jetë gara ime e fundit me “Les Bleus”. Natyrisht, do të më mungojë shumë,” tha Giroud për “L’Equipe” në një intervistë të botuar të enjten. “Ne duhet t’u hapim rrugë të rinjve. Gjithmonë kam thënë se do të ndaloja kur trupi im të më kërkojë këtë. Mendoj se më kanë mbetur edhe dy vite të mira. Por sa i përket skuadrës franceze, mendoj se ky do të jetë fundi i saj”, bëri të ditur Giroud.

Franca, e cila u eliminua nga Zvicra në 1/16 të Euro 2020, e ngriti trofeun për herë të fundit në vitin 2000. Ata do të përballen me Austrinë në ndeshjen hapëse të fazës së grupeve të Euros më 17 qershor, përpara se të përballen me Holandën dhe Poloninë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco