‘Jeta ime ka ndryshuar komplet’, familja Schumacher merr 200 mijë euro dëmshpërblim nga revista ‘Die Aktuelle’

‘Jeta ime ka ndryshuar komplet’, familja Schumacher merr 200 mijë euro dëmshpërblim nga revista ‘Die Aktuelle’

19:33, 24/05/2024

Ishte fundi i prillit të vitit 2023, kur në kopertinën e revistës së përjavshme gjermane ‘Die Aktuelle’ u shfaq fotografia e Michael Schumacher me titullin ‘Intervista e tij e parë’.

Titulli dhe kopertina e revistës bëjnë të qartë se vetë shoferi ka dhënë intervistën e tij të parë që nga aksidenti tragjik i skijimit në vitin 2013 që e la në koma. E ndërsa askush nuk e di gjendjen e vërtetë shëndetësore të ish-pilotit, revista vazhdoi me një taktikë shumë të diskutueshme.

Ajo reklamoi në kopertinën e saj se kishte intervistën e parë të Schumacher-it, madje gjoja kishte fjalët e tij. Sigurisht që realiteti është vite dritë larg, pasi ajo që ka bërë revista është përdorimi i një sistemi inteligjence artificiale (chatbot) që mund të përgjigjet duke imituar njerëz të famshëm.

Madje, brenda revistës gjoja kishte frazat e tij në thonjëza për të mbajtur të ngrohtë interesin si ‘Jeta ime ka ndryshuar tërësisht’. Familja e tij mori masa ligjore dhe u shfajësua.

Gjykata sigurisht që shfajësoi familjen Schumacher dhe grupi mediatik Funke pagoi 200,000 dollarë. Në fakt, ai kërkoi falje publike dhe shkarkoi kryeredaktorin që e lejoi këtë çështje.

‘Ky artikull i dobët dhe mashtrues nuk duhet të ishte shfaqur kurrë. Ai në asnjë mënyrë nuk i përmbush standardet gazetareske që ne dhe lexuesit tanë presim.’, thuhej në deklaratën e revistës pas dhënies së dëmshpërblimit.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco