Claudio Ranieri mbyll karrierën e lavdishme, largohet nga Cagliari dhe futbolli

Claudio Ranieri mbyll karrierën e lavdishme, largohet nga Cagliari dhe futbolli

21:55, 21/05/2024

Claudio Ranieri ka vendosur largohet nga Cagliari dhe futbolli. Në moshën pothuajse 73-vjeçare, trajneri veteran italian mendon se ka ardhur koha për të thënë mjaft.

Një vendim i marrë në fund të një sezoni intensiv, i mbyllur me sigurimin e mbijetesës, kur vetëm një vit më parë kishte arritur ngjitjen në Serinë A.

“Kam vendosur që Cagliari të jetë skuadra e fundit që do të stërvit”, tha ai gushtin e kaluar dhe ai ishte i vërtetë në fjalën e tij.

“Kam mbetur edhe një vit në kontratën time, por tani më duhet të pushoj dhe pastaj do të shohim. Entuziazmi është ai i ditës së parë dhe është motivimi im”.

Këto ishin fjalët e Ranierit pas fitores vendimtare të së dielës së kaluar ndaj Sassuolos.

Pas dy ditësh reflektim, u mor një vendim i cili në moshën 72 vjeç e gjysmë është më se i kuptueshëm.

Kështu, largohet nga futbolli një personazh që debutoi në këtë profesion në qytetin e tij, Romë, 51 vjet më parë, dhe që kishte veshur fanellat e Catanzaros, Catanias dhe Palermos. Megjithatë, ai dha maksimumin si trajner.

Ka drejtuar skuadra të ndryshme në shumë vende, kryesisht në Itali, por kryevepra e tij si trajner është pa dyshim fitimi i Premier League-s me Leicester City-n në vitin 2016.

Një karrierë e jashtëzakonshme që meriton një përkulje respekti nga i gjithë futbolli botëror.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco