Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

Toni Kroos njofton fundin e karrierës/ BILD: Po largohet lideri i kombëtares...

13:22, 21/05/2024

Nga Christian Falk, BILD

Ai ka qenë prej vitesh një nga yjet tanë më të mëdhenj aktivë të futbollit në mbarë botën. Por jo për shumë kohë...

Lideri i kombëtares Toni Kroos (34/Real Madrid) ka njoftuar se do t'i japë fund karrierës së tij të suksesshme pas kampionatit evropian në shtëpi këtë verë. Ylli i mesfushës e bëri të ditur këtë të martën në podkastin e tij “Einfach mal Luppen”.

Kroos: “Me të vërtetë kam menduar për një kohë të gjatë, kam menduar për një kohë shumë, shumë të gjatë dhe ditët e fundit kam arritur në një përfundim se ky sezon, ky sezon i mrekullueshëm, sezoni i dhjetë me Realin, do jetë gjithashtu sezoni im i fundit me Realin”.

Dhe më tej: “Dhe kushdo që më ka dëgjuar me kujdes gjatë viteve të fundit, e ka dëgjuar ndonjëherë fjalinë se e vetmja mundësi për mua është të përfundoj karrierën time te Reali i Madridit. Dhe kushdo që mund të bashkojë një plus një, tani e di gjithashtu se sezoni im i fundit me Realin do të thotë gjithashtu se përfundon këtë verë. Jo më Real, jo më futboll.”

Kroos u kthye në kombëtare vetëm për ndeshjet ndërkombëtare të marsit. Trajneri i ri i kombëtares Julian Nagelsmann (36) e bindi atë të kthehej pas lamtumirës së tij pas Kampionatit Evropian të ngatërruar të vitit 2021. Kjo nuk zgjati shumë.

Kroos bën postimin prekës në podkast: “Tani po e kuptoj se të mendosh për një kohë të gjatë, është shumë më e lehtë sesa ta thuash. Dhe nëse, si unë, ju keni filluar të luani futboll në moshën gjashtëvjeçare dhe keni arritur ta bëni atë deri diku deri në moshën 34-vjeçare, atëherë është thjesht një vendim shumë, shumë i rëndësishëm, veçanërisht nëse futbolli ka qenë gjithmonë fokusi, dhe kjo është arsyeja pse nuk tingëllon aq e lehtë në buzë sot kjo që them. Sot jam i lumtur dhe krenar që kam gjetur në kokën dhe zemrën time momentin e duhur për këtë vendim. Ambicia ime ka qenë gjithmonë që të mbyllja karrierën në kulmin e nivelit tim”.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco