‘Marca’ i bën jehonë Myrto Uzunit: Një snajper nga penalltia, saktësi për t’u admiruar e sulmuesit shqiptar

‘Marca’ i bën jehonë Myrto Uzunit: Një snajper nga penalltia, saktësi për t’u admiruar e sulmuesit shqiptar

15:21, 16/04/2024

Myrto Uzuni u rikthye te goli në La Liga, teksa realizoi nga pika e bardhë e penalltisë në fitoren 2-0 të Granadës ndaj Alaves. Sulmuesi kuqezi u tregua i saktë 11-metërshi, duke mos i lënë asnjë shans portierit Sivera për ta pritur.

Gjigandi spanjoll “Marca” i ka kushtuar një artikull lojtarit kuqezi, ku përmend statistikat e Uzunit nga pika e bardhë e penalltisë.

“Marca” i bën jehonë faktit se 28-vjeçari, është një “vrasës” i vërtetë para porte.

“Uzuni, një snajper nga 11 metrat”, është titulli i prestigjiozes, ndërsa më poshtë shkruhet: “Edhe pse ka luajtur me gjilpëra dhe me dhimbje prej javësh, atij nuk iu dridh pulsi. Uzuni e ekzekutoi goditjen me saktësi, duke e çuar topin pranë shtyllës, për të bërë shtrirjen e portierit kundërshtar të pavlerë. Me golin e realizuar, lojtari nga Berati ka që tani 4 gola të shënuar nga 11 metrat, duke iu bashkuar Majoral, Pepelu dhe Dovbyk si një nga specialistët e La Liga në këtë seksion”.

Vlen të theksojmë se Uzuni ka dështuar vetëm 2 herë nga penalltia, nga 13 herë që i është besuar ekzekutimi i 11-metërshit.

Sulmuesi ka një saktësi për t’u admiruar në të tilla raste, 84%, çka tregon efektivitetin e tij.

Myrto Uzuni ka gjasa të mira për të qenë pjesë e Europianit dhe synon një mbyllje sa më të mirë të sezonit, për të qenë gati për Kombëtaren.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco