Lajmi i fundit

'Filloi t'i rridhte gjaku nga poshtë kokës...'- SYRI TV flet me dëshmitaren e parë të dhunës mbi avokatin Sokol Mëngjesi

Hija që qëndron mbi fitoren e kampionatit gjerman nga Leverkuseni

Hija që qëndron mbi fitoren e kampionatit gjerman nga Leverkuseni

12:05, 15/04/2024

Nga Alfred Draxler, BILD

Nuk mund të përkulesh mjaftueshëm!

Bayer 04 Leverkusen ka ekipin më të mirë në Gjermani. Askush nuk mund ta mposhtte atë. Ishin bashkuar në mënyrë perfekte. Dhe trajneri më i mirë në ligë aktualisht punon këtu.

Pra, respekt maksimal! Dhe urime për kampionatin e merituar gjerman!

POR – dhe po e shkruaj me shkronja të mëdha dhe të trasha.

POR Bundesliga tani duhet të fillojë të mendojë se pse vetëm dy klube fabrikash kanë arritur të thyejnë dominimin e pjesëmarrësve prej kohësh në Ligën e Kampionëve, Bayern Munich dhe Borussia Dortmund, që nga viti 2007. Në vitin 2009, VfL Wolfsburg (një degë në pronësi të plotë të Volkswagen) dhe tani Leverkusen (një filial në pronësi të plotë të Bayer).

A duhet të kesh një sipërmarrje të tillë nëse mund të mbash një trajner si Xabi Alonso, edhe pse ai ishte në listën e dëshirave të klubeve më të mëdha në Evropë? Ose një lojtar të jashtëzakonshëm si Florian Wirtz, i cili tashmë është i klasit botëror absolut në moshën 20-vjeçare. Klubet e tjera ndoshta do të kishin probleme më të mëdha.

Ndoshta vetëm Zyra e Kartelit tani mund të ndalojë ngritjen e Leverkusenit. Kjo është hija që qëndron mbi këtë kampionat.

Gjithçka dukej se ishte sqaruar në korrik 2023. Mbikëqyrësit e garave kishin miratuar edhe një herë rregullin e diskutueshëm 50+1, i cili kufizon hyrjen e investitorëve në klubet gjermane të futbollist. Dhe kishte konfirmuar gjithashtu rregullin e përjashtimit për Leverkusen, Wolfsburg dhe Hoffenheim.

Megjithatë, pas një vendimi nga Gjykata Evropiane e Drejtësisë (GJED), Zyra e Kartelit e anuloi vendimin e saj. Schalke 04, ndër të tjera, kishte shkruar një letër nxitëse dhe ishte ankuar për deformim të konkurrencës, e cila nuk u prit mirë nga klubet e tjera.

Papritur gjithçka duket e mundur. Në raste ekstreme, edhe heqja e licencës për Leverkusenin dhe Wolfsburgin.

Askush nuk e dëshiron këtë! Kjo nuk do t'i shërbente askujt. Dhe nuk do duhet të vijë puna deri këtu. Gjëja më e mirë do të ishte heqja e rregullit 50+1, që do të thotë se çdo klub mund të vendosë nëse do të lejojë apo jo investitorët. Vetëm atëherë të gjitha klubet në Bundesligë do të kishin të njëjtat kushte.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco