Lajmi i fundit

LIVE/ Partia e Lirise mbledh Komitetin Drejtues Kombetar, flet Meta

I urryer nga tifozët e Milanit, Calhanoglu: Ta fitojmë titullin në derbi do të ishte çmenduri

I urryer nga tifozët e Milanit, Calhanoglu: Ta fitojmë titullin në derbi do të ishte çmenduri

20:36, 12/04/2024

Hakan Calhanoglu ishte nga ata që vuajtën më shumë titullin e fituar nga Milani dy vite më parë në Serinë A, pasi fantazisti turk sapo ishte larguar nga kuqezinjtë për t’u bashkuar me Interin dhe u vu në shënjestër nga ish-shokët e skuadrës dhe tifozët gjatë festimeve në Milano.

Megjithatë dy vite më vonë, turku ka mundësinë të “hakmerret”, këtë herë duke fituar titullin kampion me Interin, pikërisht në derbin e 22 prillit në “San Siro”, aty ku Milani do të jetë pritës dhe 95% e tifozerisë në tribuna, do të jenë ata kuqezi.

“Do të ishte çmenduri të fitonim titullin në derbi, pikërisht në stadiumin e mbushur kuqezi. Do të përpiqem të ruaj qetësinë sigurisht, pasi dy vite më parë vuajta shumë faktin që u vura në shënjestër. Megjithatë mbi të gjitha shpresoj që të jetë një derbi i bukur, të vendoset nga fusha dhe që festimet të shkojnë në mënyrën më të mirë të mundshme”, theksoi turku.

Interi është rritur ndjeshëm nën drejtimin e Inzaghit dhe vetëm matematika e ndan nga titulli i 20 kampion në histori, falë paraqitjeve bindëse në fushë, teksa Calhanoglu zbulon se skuadra është shndërruar totalisht pas humbjes në finalen e Ligës së Kampionëve një vit më parë ndaj Manchester City-t.

“Ajo humbje në Stamboll na ka rritur shumë. Që atëherë ne kemi shumë më tepër bindje të forcat tona dhe jemi shumë më dominues ndaj kundërshtarëve. Interi ka qenë i fortë edhe më përpara, por tani të gjithë vlerësojnë maksimalisht lojën tonë. Mund të them me bindje se jemi një nga 5 skuadrat më të mira në botë, për atë që bëjmë në fushë. Bashkë me ne, po rritet gjithnjë e më shumë trajneri Inzaghi, që është i drejtpërdrejtë dhe na ndihmon jashtëzakonisht shumë”, tha Calhanoglu.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco