Shtohet siguria për ndeshjen PSG-Barcelona në Ligën e Kampionëve pas kërcënimit terrorist

Shtohet siguria për ndeshjen PSG-Barcelona në Ligën e Kampionëve pas kërcënimit terrorist

09:52, 10/04/2024

Siguria do të "përforcohet në mënyrë të konsiderueshme" në ndeshjen e Ligës së Kampionëve të mërkurën në kryeqytetin francez midis Paris Saint-Germain dhe Barcelonës pas një "kërcënimi" nga grupi i Shtetit Islamik, tha ministri i brendshëm.

Gerald Darmanin tha se grupi xhihadist kishte kërcënuar për të gjitha ndeshjet çerekfinale të martën dhe të mërkurën, jo vetëm ndeshjen e parë të PSG-së me Barcelonën në Parc des Princes.

Darmanin tha se kishte "një kërcënim të qartë të shprehur publikisht nga Shteti Islamik".

 “Policia, me të cilën fola shumë herët këtë mëngjes, ka përforcuar ndjeshëm masat e sigurisë”, u tha ministri gazetarëve.

Një burim i afërt me këtë çështje i tha AFP: "ISIS ka kërcënuar për çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, jo veçanërisht në Francë, nëpërmjet njërës prej mediave të tij të komunikimit".

Në ndeshjen e së mërkurës, Atletico Madrid përballet me Borussia Dortmund në kryeqytetin spanjoll.

Organi qeverisës i futbollit evropian UEFA tha se të gjitha ndeshjet do të zhvillohen pavarësisht kërcënimit.

“UEFA është në dijeni të kërcënimeve të dyshuara terroriste të bëra ndaj ndeshjeve të kësaj jave të Ligës së Kampionëve të UEFA-s dhe është në lidhje të ngushtë me autoritetet në vendet përkatëse”, thuhet në deklaratë.

“Të gjitha ndeshjet janë planifikuar të zhvillohen siç është planifikuar me aranzhimet e duhura të sigurisë në vend”.

Trajneri i PSG-së, Luis Enrique tha në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes: "Kush nuk shqetësohet apo shqetësohet nga kërcënimet terroriste? Shpresoj se kjo është një gjë që ne mund ta kontrollojmë dhe se ato janë vetëm kërcënime e se asgjë nuk do të ndodhë."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco