Titulli i parë me Inter Miami: Messi arrin në 44 trofe, asnjë si ai në historinë e futbollit

09:36, 20/08/2023

Lionel Messi udhëhoqi Inter Miamin drejt titullit të kampionit të Kupës së Ligës Amerikano-Meksikane.

Inter Miami mundi Nashville me penallti për të fituar titullin e tyre të parë në histori, me Messin që vazhdon serinë e tij të golave ​​për të shënuar golin e tij të 10-të në shtatë ndeshje që nga mbërritja në SHBA. Në minutën e 24-të argjentinasi shënoi një gol  të bukur për të kaluar Interin në epërsi 1-0.

Në pjesën e dytë, sulmuesi i Nashville, Fafa Picault barazoi në 1-1 dhe pasi nuk pati më gola, nisi gjuajtja e penalltive.

Messi gjuajti i pari dhe shënoi, i ndjekur nga të gjithë futbollistët e tjerë. Fituesi u vendos nga një duel mes portierëve. Portieri i Interit Drake Callender shënoi dhe më pas priti një goditje nga lojtari tjetër i Nashville, Elliott Panicco.

Me gjestin e tij në dhënien e trofeut, Messi tregoi gjithë madhështinë e tij.

Edhe pse Messi mori shiritin e kapitenit menjëherë pas mbërritjes në klub, ai e hoqi atë në ceremoni dhe ia dha DeAndre Yedlin, amerikanit që ishte kapiten para mbërritjes së tij në klub.

Yedlin u hutua në fillim, por Messi i dha kupën dhe i tha që ta çonte në podium ku po prisnin të gjithë shokët e tij dhe ta ngrinin së bashku.

Kjo Kupë e Ligës është trofeu i parë për Messin në fanellën e Inter Miamit, ndërsa tashmë ai ka arritur shifrën prej 44 trofesh të fituar në karrierë, duke thyer kështu rekordin e Dani Alves (43) dhe duke u bërë futbollisti më me shumë trofe në histori.

Messi fitoi 35 tituj me Barcelonën, pesë me Argjentinën, tre me PSG-në dhe një me Inter Miami.