Sonte në Stamboll, luhet ndeshja e madhe e sezonit: Inter dhe City përballen për kampionin e Europës

Sonte në Stamboll, luhet ndeshja e madhe e sezonit: Inter dhe City përballen për kampionin e Europës

10:54, 10/06/2023

Qyteti që lidh Evropën me Azinë dhe ku u zhvilluan betejat për epërsi në Kontinentin e Vjetër për shekuj me radhë do të jetë sonte skena e betejës për sundimtarin e futbollit të Evropës.

Interi do të kërkojë titullin e katërt të kampionatit europian dhe shansin do ta kërkojë nga një pozicion vartës. Në rrugën e tyre qëndron pengesa më e vështirë e mundshme për momentin, makineria e tmerrshme e Manchester City, me në krye Pep Guardiola.

Është e pakuptimtë të thuhet se Manchester City së bashku me pronarët e tij të pasur janë të uritur për "trofeun e hershëm" të parë, një sukses që i ka shpëtuar shumë herë deri më tani dhe më i afërti me të cilin kanë ardhur dy vjet më parë.

Kjo do të jetë finalja e tyre e dytë e Ligës së Kampionëve në tre sezonet e fundit, por krejtësisht ndryshe nga ajo e mëparshme në të cilën humbën me Chelsean.

Ishte në atë ndeshje që City pagoi çmimin për mungesën e ndeshjeve kaq të rëndësishme evropiane, dhe ata nuk duhet të kenë asnjë problem me këto gjëra sonte.

Në përgatitje për ndeshjen e sotme, Qytetarët mund të kenë përballë një kundërshtar të fortë, por nëse luajnë të paktën gjysmën ashtu siç luajtën kundër Realit në ndeshjen e dytë të gjysmëfinales, trofeu pothuajse me siguri do të përfundojë në Ishulli.

Ndeshja do të fillojë në orën 21:00 dhe drejtësia do të vendoset nga arbitri më i mirë në botë, polaku Szymon Marciniak.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco