Policia arreston 25 tifozë të Barcelonës, të dyshuar për vrasje, rrëmbim, zhvatje...

Policia arreston 25 tifozë të Barcelonës, të dyshuar për vrasje, rrëmbim, zhvatje...

09:31, 10/06/2023

Policia në Katalonjë ka arrestuar sot 25 anëtarë të fraksionit radikal Casuals, pjesë e grupit të tifozëve të Barcelonës Boixos Nois, të cilët dyshohen për vrasje, rrëmbim, zhvatje, armëmbajtje pa leje, shkelje të rendit publik.

Aksioni kundër tifozëve radikalë të futbollit filloi mëngjesin e djeshëm në pjesë të ndryshme të Katalonjës, një provincë përndryshe autonome me 7.5 milionë banorë në Spanjën verilindore.

"Operacioni po zhvillohet në zonën më të gjerë metropolitane të Barcelonës. Janë kontrolluar 17 ndërtesa dhe aktualisht 25 anëtarë të Casuals, fraksioni më i dhunshëm i Boixos Nois, janë arrestuar", tha policia katalanase Mossos D. 'Esquadra.

Policia nuk përjashton arrestime të tjera, ndërsa kërkimi për kreun e këtij grupi vijon.

Mediat spanjolle bëjnë të ditur se ende nuk dihet publikisht përmbajtja e urdhrit të gjykatës, pra detajet e krimeve për të cilat janë arrestuar të dyshuarit.

Megjithatë, televizioni publik spanjoll TVE deklaron se policia i akuzon ata për vrasjen e një personi, trupi i të cilit u gjet më herët, por që ende nuk është identifikuar.

 

Media të tjera thonë se ndër të tjera ata akuzohen për një sulm të vitit 2021 në një kafene ku mblidhen tifozët e rivalit të qytetit Espanyol dhe Barcelona ende nuk e ka bërë të ditur rastin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco