Guardiola dhe obsesioni i Champions League: Arsyet pse duhet ta fitojë

Guardiola dhe obsesioni i Champions League: Arsyet pse duhet ta fitojë

09:26, 10/06/2023

Numërimi mbrapsht pothuajse ka përfunduar dhe fillimi po afrohet gjithnjë e më shumë; finalja e Champions League është gati të fillojë dhe do të përballen Manchester City dhe Inter Milan.

Qytetarët janë favoritët për të triumfuar në Stamboll, por në futboll gjithçka mund të ndodhë dhe një finale nuk ndjek asnjë lloj logjike. Zikaltrit do të dalin në fushë me vetëdijen se janë inferiorë, por me dëshirën për të bërë një arritje të bujshme.

Në fakt, fitimi i Champions League do të thotë të shkruash një faqe të mrekullueshme në histori dhe të mbyllësh një sezon, në përgjithësi pozitiv, në mënyrën më të mirë të mundshme.

Siç u përmend, presioni do të jetë i gjithi për City-n dhe kjo mund të luajë në favor të Interit; Milanezët, në rast disfate, nuk do të duhet të qortojnë veten duke pasur parasysh vlerën dhe nivelin e kundërshtarit.

Një histori krejtësisht ndryshe për Guardiolën, i cili nuk mund të përballojë të humbasë finalen pasi humbi Champions League në finale kundër Chelseat.

Ka disa arsye pse trajneri duhet të fitojë dhe mes tyre gjejmë një lloj obsesioni në Champions League, edhe nëse obsesioni është sigurisht një term i ekzagjeruar. Megjithatë, duhet theksuar se trajneri nuk e ka fituar kompeticionin që nga viti 2011 kur drejtonte Barcelonën.

Është e nevojshme të përditësohet koleksioni i trofeve me kompeticionet më të rëndësishme për klube. Guardiola mund të mbështetet te një ekip shumë i fortë nga të gjitha këndvështrimet; ata që dalin në fushë, shumë shpesh, nuk kanë një diferencë të tepruar cilësore në krahasim me ata që janë në stol dhe kjo jep një ide për vlerën e Manchester Cityt dhe pse ata janë jashtëzakonisht të favorizuar për të fituar Champions League.

Pasi folëm për vlerën e skuadrës dhe distancën nga suksesi i fundit i Guardiolës në Champions League; Arsyeja e tretë pse trajneri duhet të fitojë finalen kundër Interit ka të bëjë me Haaland.

Krahasuar me vitet e tij të mëparshme në stolin e Manchester Cityt, trajneri mund të mbështetet në atë që, për momentin, është një nga qendërsulmuesit më të fortë në botë.

Ndikimi që pati norvegjezi ishte thjesht shkatërrues: një lojtar i jashtëzakonshëm me forcë fizike të jashtëzakonshme, teknikisht i aftë dhe absolutisht vdekjeprurës brenda zonës së rreptëstisë.

Me dikë si Haaland nuk ka alternativë përveç fitores. E përfundojmë me arsyen e fundit pse Guardiola duhet të fitojë Champions League; i referohemi Triplete-s; këtë sezon City fitoi Premier League dhe FA Cup duke mposhtur United në finale falë një dygolëshi të shkëlqyer nga Gundogan.

Për të përfunduar punën, mungon kupa me veshë të mëdhenj, Champions League që trajnerit i ka munguar prej shumë kohësh dhe që City nuk e ka fituar kurrë më parë.

Një ngarkesë presioni e madhe që mund t’i sjellë një favor të vogël Interit; na mbetet vetëm të presim finalen për të kuptuar se si do të përfundojë ndeshja dhe nëse Guardiola më në fund do të kthehet të triumfojë në Europë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco