Pas më shumë se gjysmë shekulli, Fiorentina dhe West Ham luftojnë sonte për trofeun europian

Pas më shumë se gjysmë shekulli, Fiorentina dhe West Ham luftojnë sonte për trofeun europian

09:21, 07/06/2023

Sonte në Pragë do të zbulojmë fituesin e ri të Conference League, edicioni i dytë i saj.

Fituesi i sezonit të kaluar, Roma, sonte do të pasohet nga West Ham=i anglez ose Fiorentina italiane.

Takimi i sotëm është i rëndësishëm për të dy klubet, sepse kanë më shumë se gjysmë shekulli në pritje të një trofeu evropian. Fiorentina fitoi Kupën e Kupave në 1961 dhe West Ham katër vjet më vonë.

Gjithashtu, ndeshja është e rëndësishme sepse fituesi i duelit të sotëm do të sigurojë një vend në Europa League sezonin e ardhshëm dhe as West Hami dhe as Fiorentina nuk e kanë bërë këtë përmes kampionatit vendas.

West Ham e përfundoi sezonin në vendin e 14-të në Premier  League, ndërsa Fiorentina përfundoi në vendin e tetë në Serinë A italiane.

Formacionet e mundshme për ndeshjen e sotme priten kështu:

Fiorentina: Terracciano, Dodo, Igor, Milenkoviç, Biraghi, Mandragora, Amrabat, Gonzalez, Bonaventura, Ikone, Cabral.

West Ham: Areola, Kehrer, Zouma, Aguerd, Cresswell, Soucek, Rice, Paqueta, Bowen, Antonio, Benrahma.

Ndeshja Fiorentina – West Ham do të luhet sonte në Pragë në Fortuna Arena duke filluar nga ora 21:00.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco