Lajmi i fundit

ÇIM PEKA LIVE/ Çfarë po ndodh në Kosovë?

Sponsorët ndryshojnë emrat e stadiumeve për 'Euro 2024'

Sponsorët ndryshojnë emrat e stadiumeve për 'Euro 2024'

11:40, 23/03/2023

Kampionati Europian, i cili do të mbahet vitin e ardhshëm në Gjermani, do të zhvillohet në dhjetë qytete dhe dhjetë stadiume, madje nëntë prej tyre do të jenë të njëjtë me Kampionatin Botëror të vitit 2006.

Në atë kohë kampionati luhej në 12 stadiume, ndaj kësaj here Kaiserslauterni, Hanoveri dhe Nurembergu do të jenë pa një të tillë.

Në të kundërtën, stadiumet nuk do të përdorin emrat aktualë gjatë Kampionatit Evropian, por do të përshtaten, me shumicën e stadiumeve të klubeve gjermane që janë aktualisht me emrin e sponsorit, i cili do të hiqen nga emërtimet e stadiumeve për qëllime të Euro 2024, i cili më së shumti do të përshtatet me qytetet ku ndodhen.

Stadiumet për Euro 2024 dhe emrat e ndryshuar:

Olympiastadion -> Olympiastadion Berlin

Allianz Arena -> Munich Football Arena

Signal Iduna Park -> BVB Stadium Dortmund

Mercedes-Benz Arena -> Shtutgart Arena

Veltins-Arena -> Arena AufSchalke

Deutsche Bank Park -> Frankfurt Arena

Volksparkstadion -> Volksparkstadion Hamburg

Merkur Spielarena -> Düsseldorf Arena

RheinEnergieStadion -> Stadiumi i Këlnit

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco