E trishtë, ylli i MMA ndërron jetë në moshën 27-vjeçare

E trishtë, ylli i MMA ndërron jetë në moshën 27-vjeçare

10:20, 21/03/2023

Ylli italian i MMA-së, Iuri Lapicus, ka vdekur në moshën 27-vjeçare pas një përplasjeje të dhunshme me motoçikletë. Këtë e raportoi i pari media italiane “Milano Today”.

Ylli i luftës Lapicus humbi kontrollin e motoçikletës së tij në qendër të Milanos të premten, u përplas rëndë dhe fluturoi disa metra larg automjetit të tij.

Pas ndihmës urgjente dhe përpjekjeve fillestare të ringjalljes, luftëtari, i cili pati 14 fitore në 16 luftime, u dërgua me urgjencë në spitalin Niguarda ku u nënshtrua plagëve të tij të hënën pas tre ditësh në koma.

Lajmin e konfirmon edhe organizata e arteve marciale “ONE Championship” në Twitter:

“Ekipi i ONE Championship është zemërthyer nga vdekja tragjike e Iuri Lapicus. Mendimet dhe lutjet tona shkojnë për të dashurit e tij në këtë kohë të vështirë. Pusho në paqe, Yuri.”

Me origjinë nga Moldavia, Lapicus filloi artet marciale profesionale në vitin 2019, duke fituar 14 luftimet e tij të para radhazi.

Italiani Lapicus bëri paraqitjen e tij të fundit në tetëkëndësh më 26 gusht 2022 kundër Zebaztian Kadestam, por humbi luftën e tij të fundit me nokaut në raundin e parë.

 

Jo vetëm tifozët e arteve marciale vajtojnë yllin e MMA, por edhe shoqëruesit si kikboksieri italian Giorgio Petrosyan, i cili stërviti me Lapicus në një studio të arteve marciale në Milano.

Në Instagram, Petrosyan i tha lamtumirën kolegut të tij të arteve marciale në një postim kushtuar Iuri Lapicus: "Kështu dua t'ju kujtoj. Pusho në paqe”, ka shkruar Giorgio Petrosyan.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco