Një histori pa fund: Një foto nga Seria-B italiane gëzoi tifozët e futbollit

Një histori pa fund: Një foto nga Seria-B italiane gëzoi tifozët e futbollit

14:39, 19/03/2023

Se sa i paparashikueshëm mund të jetë ndonjëherë futbolli është treguesi më i mirë i një fotoje që vjen nga liga e dytë italiane, Seria B e njohur, ku futbollistët e famshëm Cesc Fabregas dhe Gianluigi Buffon ishin kapitenët e skuadrave përkatëse.

Gjatë merkaton së verës, Fabregas mori një vendim befasues dhe pas largimit nga Monaco vazhdoi karrierën në ligën e dytë më të fortë italiane dhe më pas nënshkroi kontratë me skuadrën e Como-s.

Njeriu i parë i klubit, ish-kapiteni i Chelseat, Dennis Wise, i cili gjithashtu e bindi të vinte, zbuloi se ish-mesfushori i Arsenalit, Barcelonës dhe Chelseat refuzoi një ofertë më të lartë financiare nga Emiratet e Bashkuara Arabe për të veshur fanellën e klubit në ligën e dytë italiane.

Klubi i futbollit Como u themelua në vitin 1907 dhe nuk luajti kurrë një rol të rëndësishëm në futbollin italian. Mirëpo, me ardhjen e pronarëve të rinj dhe ardhjen e legjendave të futbollit, qëllimet kanë ndryshuar, ndaj skuadra i ka vënë synim vetes kualifikimin në Serie A.

Nga ana tjetër, Buffon u rikthye te Parma në vitin 2021 dhe, siç kishte paralajmëruar më parë, ende nuk e ka ndërmend t'i japë fund karrierës.

"Po, Fabregas dhe Buffon sot (dje). Gigi Buffon dhe Cesc Fabregas ishin kapitenët në ndeshjen e ligës së dytë italiane midis Parma dhe Como. Një histori e pafund," tha Fabrizio Romano.

Image

Meqë ra fjala, Como është vetëm në vendin e 10-të në tabelë me 39 pikë të grumbulluara, ndërsa Parma është në vendin e nëntë me dy pikë më shumë. Kryesues aktual është skuadra e Frosinone-s, e cila me siguri do të hyjë direkt në Serinë A dhe në vendin e dytë është Genova, e cila ka 56 pikë të grumbulluara.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco