Lajmi i fundit

LIVE/ KAFE SHQETO: Belind Këlliçi sjell programin e tij për Tiranën

FOTO/ Ja si duket makina e re e ekipit Alfa Romeo F1

FOTO/ Ja si duket makina e re e ekipit Alfa Romeo F1

15:38, 07/02/2023

Ekipi Alfa Romeo F1 prezantoi sot makinën për sezonin e ri të Formula 1 në Cyrih dhe selinë e saj në Hinwil të Zvicrës.

Bëhet fjalë për një makinë me emërtimin C43, e cila në sezonin e ardhshëm do të drejtohet nga Veltteri Bottas dhe Zhou Guanyu.

Në rrjetet sociale të të Alfa Romeos u publikuan një sërë fotosh dhe klipesh CGI.

Sponsor i ri kryesor është kompania Stage, emri i së cilës dominon në veshjet e lirit. Kjo është hera e fundit që makina do të zbukurohet me markën Alfa Romeo, pasi kompania i jep fund sponsorizimit përpara bashkimit mes Audi dhe Sauber.

Bolid C43 është projektuar nga drejtori teknik Jan Monchaux dhe konsiderohet si një evolucion i paraardhësit të tij me emërtimin C42. Ndryshimet e rregullave për vitin 2023 kanë sjellë disa përmirësime dhe pjesë krejtësisht të reja, dhe rruga e zhvillimit premton se "progresi do të ndjekë një trajektore në rritje".

Monchaux premtoi se makina do të jetë më e shpejtë se e vitit të kaluar, por edhe më e besueshme.

Makina e re e Alfa do të testohet në Barcelonë këtë javë, e ndjekur nga testimi parasezonal në Bahrein nga 23 deri më 25 shkurt. Sezoni fillon shtatë ditë më vonë në qarkun Sakhir.

Makina C43 do t'i shtohet lojës zyrtare F1 2022 përpara se të fillojë testimi në Bahrein.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco