Lajmi i fundit

LIVE - TASK FORCE/ Edi Rama 'Cosa Nostra' si model kryeministri

Tërmeti i fuqishëm në Turqi/ Sportistët që gjenden nën rrënoja po luftojnë për jetën

Tërmeti i fuqishëm në Turqi/ Sportistët që gjenden nën rrënoja po luftojnë për jetën

11:34, 06/02/2023

Nuk ka asnjë lajm nga disa prej klubeve sportive që qëndronin në rajone pas tërmetit me qendër Kahramanmaraş që ndodhi në orën 04.17 dhe shkaktoi dëme shkatërruese dhe humbje jetësh në 10 provinca.

Lojtarët e skuadrës Malatya Metropolitan Belediyespor, të cilët garuan në play-off në Kategorinë e 2-të të Volejbollit për meshkuj TVF, Grupi i 6-të, mbetën nën rrënoja pasi hoteli Kırçuval, ku ata po qëndronin në Malatya, u shkatërrua për shkak të tërmetit. 

Mundësi kombëtar Taha Akgül deklaroi se 30-40 mundës mund të jenë nën rrënoja në Kahramanmaraş dhe bëri thirrje për ndihmë. 

Akgül tha:

 Ndërtesa ku po qëndrojnë 30-40 mundësit tanë në klubin e mundjes në Kahramanmaraş është shkatërruar gjithashtu... Atletët tanë janë në gërmadha. Ne presim ndihmë urgjente. Zot, më ndihmo!" 

Mësohet se nën rrënoja janë edhe lojtarët e ekipit të volejbollit të femrave të Hatajit, i cili është ndër provincat më të prekura nga tërmeti. 

Lojtari i Alanya Belediyespor, Eneshan Can njoftoi në rrjetet e tij sociale se 14 lojtarë të ekipit të volejbollit të femrave të Hatayit mbetën nën rrënoja pasi ndërtesa ku ata po qëndronin u shkatërrua. 

Presidenti i klubit Alanya Belediyespor, Mehmet Erken tha se ata bënë përpjekjet e nevojshme për të arritur tek lojtarët dhe tha:

"Zemrat tona janë thyer. Shpresojmë që qytetarët tanë që ishin nën rrënoja të largohen sa më shpejt të jetë e mundur. Shpresoj që sportistët tanë të jenë të arritur sa më shpejt. I shpreh ngushëllimet e mia familjeve të qytetarëve tanë që humbën jetën”.

Nga ana tjetër, İskenderunspor deklaroi se 2 trajnerë të tyre ishin nën rrënoja. 

Ndërsa klubi po bënte thirrje për ndihmë në rrjetet sociale:

Pas tërmetit, dy nga stafi ynë teknik nga ekipi ynë teknik ishin në rrënoja. I gjithë stafi i klubit dhe lojtarët tanë po përpiqen të shpëtojnë trajnerët tanë dhe qytetarët e tjerë që ishin nën rrënoja. Si Klub İskenderunspor, presim ndihmë urgjente nga AFAD dhe të gjitha institucionet e autorizuara për İskenderunspor. 

Duke luftuar në Ligën e 2-të TFF, İskenderunspor kërkoi ndihmë nga komiteti teknik, duke njoftuar se 2 nga trajnerët e saj ishin nën rrënoja, me një postim në llogarinë e tij në rrjetet sociale pas tërmetit, epiqendra e të cilit është në lagjen Pazarcık të Kahramanmaraş dhe është ndjerë edhe në Hataj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco