Basketbollistet e SHBA-së fituan titullin e katërt radhazi kampion bote

Basketbollistet e SHBA-së fituan titullin e katërt radhazi kampion bote

12:32, 01/10/2022

Ekipi i basketbollit për femra i Shteteve të Bashkuara të Amerikës fitoi titullin Kampion Botes pasi mundën Kinën me rezultat 83:61 në finalen e zhvilluar në Sydney të Australisë.

E pasigurt ishte vetëm në çerekun e parë (18:13), pas së cilës amerikanet e shtuan avantazhin minutë pas minute dhe fituan titullin e 11-të të më të mirëve në botë dhe të katërtin radhazi.

Më i miri në mesin e fituesve ishte A'Jaja Wilson me 19 pikë. Kelsey Plum shënoi 17 pikë, Jewell Loyd 11 dhe Chelsea Grey 10 pikë dhe tetë asistime.

Për kinezet, Li Yueru ishte më e mira me 19 pikë.

Më herët basketbollistet australianë fituan medaljen e bronztë duke mposhtur kombëtaren kanadeze me 95:65.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco