FOTO/ MotoGP në Indi, zbulohet pista ku do të garohet

FOTO/ MotoGP në Indi, zbulohet pista ku do të garohet

10:39, 30/09/2022

MotoGP ka konfirmuar zyrtarisht se çmimi i madh do të zhvillohet në Indi, 

Në vitin 2023, Kupa e Botës do të udhëtojë, për herë të parë në historinë e saj, në Indi. Do të jetë në pistën Buddh, pranë Nju Delhit, ku F1 tashmë ka garuar kohët e fundit.

Disa ditë më parë, Carmelo Ezpeleta, CEO i MotoGP, udhëtoi në vendin aziatik për të verifikuar interesin që gjeneron organizimi i një çmimi të madh dhe vërtetoi se kishte interes të madh në një komb në të cilin 75 për qind e automjeteve janë me dy rrota.

Drejtuesi spanjoll u shpreh i kënaqur për këtë risi.

“Ne jemi shumë krenarë që “Buddh International Circuit” do të jetë në kalendarin e vitit 2023. Kemi shumë fansa në Indi dhe jemi të emocionuar që mund ta sjellim këtë sport në vendin e tyre. India është gjithashtu një treg kyç për industrinë e motoçiklizmit. Po presim me padurim të garojmë në pistën ndërkombëtare të Buddhit, si dhe të shohim tifozët duke e përjetuar drejtpërdrejt këtë sport të jashtëzakonshëm.”

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco