'Futbolli për Kombin', Duka mesazh para nisjes së kampionatit

'Futbolli për Kombin', Duka mesazh para nisjes së kampionatit

12:40, 18/08/2022

Në prag të nisjes së edicionit të ri futbollistik, Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, ka dhënë një mesazh për të gjitha klubet, futbollistët dhe aktorët e përfshirë, duke uruar për një sezon sa më të suksesshëm dhe të mbushur me emocione.

Kreu i qeverisĂ« sĂ« futbollit shqiptar shprehet se do tĂ« startohet me projekte dhe risi konkrete pĂ«r zbatimin e strategjisĂ« “Futbolli pĂ«r Kombin” qĂ« e shpallĂ«m nĂ« shkurt tĂ« kĂ«tij viti e qĂ« do jetĂ« busulla jonĂ« e orientimit pĂ«r 4 vitet nĂ« vazhdim.

Gjithashtu, Presidenti Duka thekson mbështetjen akoma dhe më të madhe që FSHF do të japë për klubet, futbollin e fëmijëve, incentivimin financiar për të rinjtë, ofrimin e bazës materiale për të gjitha akademitë përmes projektit Uniforma Ime, futbollin amator, etj.

Për Dukën, Federata Shqiptare e Futbollit do të jetë përherë e për këdo një portë e hapur mbështetjeje dhe lançuese e sfidave në drejtim të forcimit të klubeve tona, teksa shton se është i bindur që reformat e ndërmarra do të sjellin rezultate të shpejta kombëtare dhe masivizim të lojës së bukur të futbollit.

Mesazhi i plotë i Presidentit Duka

Të dashur futbollistë, futbolliste, trajnerë, mjekë e përgatitës atletikë, zyrtarë e të gjithë ju që jeni pjesë e skuadrave të futbollit!

Të dashur tifozë brenda vendit e jashtë kufijve!

Nisim kĂ«tĂ« fundjavĂ« rrugĂ«timin e pĂ«rbashkĂ«t tĂ« emocioneve dhe adrenalinĂ«s, garĂ«s sĂ« “Abissnet Superiore”. Pak mĂ« vonĂ« atĂ« tĂ« KategorisĂ« sĂ« ParĂ«, tĂ« dytĂ«, tĂ« vajzave e kĂ«shtu me radhĂ« me moshat e amatorĂ«t!

Do të fillojmë me Superioren, por vëmendja e kujdesi i Federatës Shqiptare të Futbollit janë të përqendruara maksimalisht në çdo nivel të garave!

Do tĂ« startojmĂ« me projekte dhe risi konkrete pĂ«r zbatimin e strategjisĂ« “Futbolli pĂ«r Kombin” qĂ« e shpallĂ«m nĂ« shkurt tĂ« kĂ«tij viti e qĂ« do jetĂ« busulla jonĂ« e orientimit pĂ«r 4 vitet nĂ« vazhdim.

Por cilat janë ato risi?

– Kategoria Superiore nga ky vit ka dyfishuar tĂ« ardhurat nga e drejta e transmetimit. PĂ«rpos kĂ«saj, vazhdon mbĂ«shtetja me topa falas pĂ«r çdo skuadĂ«r.

Për herë të parë gjatë këtij sezoni dhe në vazhdim, do të japim falas materiale stërvitore dhe uniforma, për çdo ekip të rinjsh.

– Kampionatet kombĂ«tare tĂ« tĂ« rinjve do tĂ« jenĂ« nĂ« tĂ« njĂ«jtĂ«n linjĂ« me tĂ« rriturit, 10 skuadra nĂ« Superiore, dhe 14 nĂ« KategorinĂ« e ParĂ«.

Ky proces i debatuar, por i domosdoshĂ«m, Ă«shtĂ« bĂ«rĂ« sipas kushteve tĂ« licencimit pĂ«r çdo klub e akademi. Kjo reformĂ« synon t’i japĂ« peshĂ«n e duhur profesionistĂ«ve, dhe hapĂ«sirĂ«n e duhur tĂ« rinjve.

Për herë të parë në historinë tonë të futbollit, Kupa e Shqipërisë dhe Kategoria e Parë janë sponsorizuar duke siguruar të ardhura modeste me tendencë rritjeje për sezonet në vijim.

PĂ«r herĂ« tĂ« parĂ« FSHF do tĂ« financojĂ« me para “cash” aktivizimin e çdo futbollisti tĂ« ri nga 16 deri 20 vjeç nĂ« skuadrat profesioniste!

– Po kĂ«shtu edhe shumĂ« nisma dhe projekte te tjera pĂ«r tĂ« mbĂ«shtetur klubet pĂ«r njĂ« organizim mĂ« tĂ« mirĂ«, infrastrukturĂ« mĂ« tĂ« mirĂ« e pĂ«r mĂ« shumĂ« tĂ« ardhura. ËshtĂ« sezoni i tretĂ« qĂ« FSHF ka rritur vĂ«mendjen pĂ«r futbollin amator, futbollin pĂ«r tĂ« gjithĂ«, duke organizuar gara pĂ«r formatet 5×5, 6×6, 9×9 nĂ« tĂ« gjithĂ« ShqipĂ«rinĂ«. Objektivi i kĂ«tij viti Ă«shtĂ« trefishimi i numrit tĂ« lojtarĂ«ve amatorĂ«. KĂ«to janĂ« projekte tĂ« prekshme qĂ« nga ky vit, ndĂ«rkohĂ« qĂ« FSHF do tĂ« vazhdojĂ« tĂ« kĂ«mbĂ«ngulĂ« pĂ«r mbĂ«shtetjen me bazĂ« ligjore tĂ« domosdoshme nĂ« bashkĂ«punim edhe me qeverinĂ« shqiptare pĂ«r t’i shĂ«rbyer rritjes sĂ« nivelit tĂ« garave dhe futbollit nĂ« ShqipĂ«ri.

Në këto gara nuk do të luajnë vetëm lojtarët, por si përherë edhe skuadra e arbitrave është pjesë e saj! Sa më shumë angazhim e përqendrim në minimizimin e gabimeve në fushë. Seriozitet maksimal nga gjithsecili që ka bilbilin, në të njëjtën kohë, qetësi e gjakftohtësi nga protagonistët për të bërë një garë të bukur dhe sportivisht të luftuar!

Nuk do të harroja kurrsesi pjesën më të bukur të garës, lojtarin e 12-të, tifozeritë, ata të cilët do ti japin jehonë garave tona. Jam i bindur se do të ruajnë nivelin e lartë për një skenografi sa më brilante në stadiumet tona, natyrisht edhe me vetëpërmbajtjen e pashmangshme duke e shoqëruar garën me emocion e atraksion!

Nuk mund tĂ« lĂ« pa pĂ«rmendur mediat, gazetarĂ«t, kritikĂ«t tanĂ« tĂ« fushĂ«s dhe sensibilizuesit mĂ« tĂ« mĂ«dhenj tĂ« produktit tonĂ«. Do t’ju dĂ«gjojmĂ« me vĂ«mendje, do pĂ«rpiqemi tĂ« marrim mĂ« tĂ« mirĂ«n e tĂ« punojmĂ« bashkĂ«risht dhe kĂ«tĂ« sezon.

Federata Shqiptare e Futbollit do të jetë përherë e për këdo një portë e hapur mbështetjeje dhe lançuese e sfidave në drejtim të forcimit të klubeve tona!

Personalisht jam i bindur se reformat e ndërmarra do të sjellin rezultate të shpejta kombëtare dhe masivizim të lojës së bukur të futbollit.

Të gjithë bashkë të mbështesim futbollin për gara më të bukura. Dhe pse jo, edhe për një edicion më të mirë europian të klubeve tona.

Ju përcjell në emër të FSHF-së shumë suksese në këtë sezon të ri që po nisim, shumë Fair-Play dhe respekt për të gjithë!

Suksese të gjithëve aktorëve dhe faktorëve në këtë sezon të ri futbollistik!

© SYRI.net

Lexo edhe:

BĂ«je LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco