Lajmi i fundit

LIVE/ Berisha nĂ« konferencĂ«n pĂ«r shpopullimin: 'Nga doktrina Çubrilloviq te qeverisja Rama'

PSG prezanton trajnerin e ri, Galtier: Jam gati pĂ«r tĂ« fituar, e kam tĂ« qartĂ« si do t’i pĂ«rdor lojtarĂ«t

PSG prezanton trajnerin e ri, Galtier: Jam gati pĂ«r tĂ« fituar, e kam tĂ« qartĂ« si do t’i pĂ«rdor lojtarĂ«t

16:58, 05/07/2022

Christophe Galtier është zyrtarisht trajneri i Paris Saint Germain. Pas shkarkimit paraditen e sotme të argjentinasit Maurizio Pochettino, klubi kryeqytetas ka prezantuar edhe teknikun e ri.
Në konferencën për shtyp, Galtier u shoqërua nga presidenti Al Khelaifi dhe foli për marrëdhëniet e tij me drejtorin sportiv Ocampos, vendimin e Mbappe për të qëndruar dhe skemën që dëshiron të përdorë.

Si ndjeheni në detyrën e trajnerit të PSG-së?
Jam i prekur dhe krenar. Sapo mbĂ«rrita nĂ« “Parc des Princes”, pashĂ« fjalinĂ« “KĂ«tu Ă«shtĂ« Paris” dhe kuptova menjĂ«herĂ« pritshmĂ«ritĂ«. Duhet t’i bĂ«jmĂ« njerĂ«zit tĂ« lumtur dhe pĂ«rderisa e kam pranuar kĂ«tĂ« pĂ«rgjegjĂ«si, do tĂ« thotĂ« se jam i aftĂ« ta’ia dal. VetĂ«m Ă«shtĂ« shumĂ« e vĂ«shtirĂ«, por nĂ«se jemi tĂ« gjithĂ« bashkĂ«, atĂ«herĂ« mund tĂ« bĂ«jmĂ« shumĂ« mirĂ«. Prania e Lucas Ocampos Ă«shtĂ« padyshim njĂ« faktor i rĂ«ndĂ«sishĂ«m qĂ« unĂ« jam kĂ«tu.

PSG një klub ndryshe nga të tjerët ku keni punuar

Kur luan mirë, ke më shumë shanse për të fituar. Këtu do të ketë një qasje tjetër, ndryshe nga klubet e tjera ku kam qenë. PSG ka kontrollin e topit dhe do të ndërtojmë një ekip sulmues, që di të ruajë balancat.

A i keni takuar futbollistët?
Nuk i kam takuar dhe nuk kam folur me asnjĂ« prej tyre, por do t’u pĂ«rshtatem shumĂ« mirĂ«. E kam shumĂ« tĂ« qartĂ« idenĂ« se si duhet tĂ« luajmĂ«, pasi dĂ«shiroj tĂ« vendosemi shumĂ« lart dhe tĂ« kontrollojmĂ« topin. Natyrisht po shikojmĂ« me pozitivitet aplikimin e mbrojtjes me tre, por ajo qĂ« ka rĂ«ndĂ«si Ă«shtĂ« qĂ« tĂ« gjithĂ« tĂ« luajnĂ« nĂ« rolin e tyre tĂ« preferuar dhe skuadra tĂ« mos e humbĂ« ekuilibrin.

Raportet me Luis Ocampos

Punojmë bashkë prej shumë vitesh dhe kuptohemi në mënyrë perfekte. Ai gjen dhe blen lojtarët, por unë jam gjithmonë miratimin,. Unë i shpjegoj idenë time dhe atë çfarë dua nga një lojtar, ndërsa më pas kam besim të plotë se ai do të sjellë profilin e duhur.

A ka vend në skuadrën tuaj për Neymar?
Cili trajner nuk do ta donte Neymar në ekip? Ai është një futbollist i klasit botëror dhe unë kam një ide të qartë se si dua ta përdor. Shpresoj që të qëndrojë me ne.

Ju lumturon fakti që Mbappe qëndroi te PSG?
Si njĂ« trajner francez, jam shumĂ« i lumtur qĂ« Kylian do tĂ« vijojĂ« tĂ« luajĂ« nĂ« kampionatin tonĂ« dhe akoma mĂ« i lumtur qĂ« do ta stĂ«rvit unĂ« te PSG-ja. E njoh shumĂ« mirĂ« dhe i di pritshmĂ«ritĂ« e tij pĂ«r ekipin. ËshtĂ« shumĂ« i shpejtĂ« dhe i fortĂ« teknikisht, ndaj nĂ«se kĂ«to cilĂ«si vihen nĂ« shĂ«rbim tĂ« ekipit, atĂ«herĂ« do tĂ« jetĂ« diçka fantastike.

A do të jetë në gjendje PSG-ja të luftojë për Champions këtë sezon?
Nuk mund të flasim për Champions që ditën e parë, pasi nuk kemi nisur ende përgatitjet. Ajo që unë kam në mendje është të ndërtojmë një filozofi të qartë loje, me një skuadër që sulmon vazhdimisht dhe asnjëherë nuk e humb ekuilibrin. Rrugës do të shohim se ku mund të arrijmë, por nuk dua të kemi limite.

E keni zgjedhur portierin e parë?
Do të takoj të dy portierët që në fillim, pasi në filozofinë time ka gjithmonë një numër 1 dhe një tjetër rezervë. Megjithatë kjo nuk do të thotë që portieri i dytë nuk mund të bëhet i parë, në varësi të paraqitjeve në fushë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

BĂ«je LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco