VIDEO/ Policia Spanjolle publikon pamjet, si u arrestua shqiptari dhe banda që grabiti Marko Verratti-n në Ibiza

VIDEO/ Policia Spanjolle publikon pamjet, si u arrestua shqiptari dhe banda që grabiti Marko Verratti-n në Ibiza

13:45, 05/07/2022

Policia e Spanjës publikoi pamjet e arrestimit të një bande shqiptaro-spanjolle, e cila grabiti vilën e futbollistit të njohur Marco Verratti në Ibiza. Policia Kombëtare e Spanjës e shkatërroi bandën e specializuar në vjedhjen e vilave luksoze. 

Pamjet e operacionit policor u shpërndanë në Twitter nga Policia Kombëtare e Spanjës:

 

 

 

Sipas njoftimit të policisë, shtatë persona janë arrestuar si pjesë e një rrjeti kriminal me origjinë shqiptare, të cilët dyshohet se sapo kishin kryer një grabitje në një vilë në Ibiza, ku sekuestruan ora luksoze dhe stoli me vlerë rreth tre milionë euro.

Në momentin e arrestimit të dy prej anëtarëve të organizatës, malli i vjedhur u gjet në shtëpi dhe në ndarje të fshehura të automjetit me të cilin ata udhëtonin.

Tre kontrolle janë kryer në provincën e Malagës dhe në ishullin Balearik të Ibizës, ku janë gjetur prova që i lidhin me 15 grabitje të tjera të shtëpive luksoze në provincat Alicante, Malaga dhe Murcia.

Hetimi filloi në fund të vitit 2021, kur u zbuluan disa grabitje brenda vilave luksoze të banuara në Costa del Sol, Murcia dhe Ibiza gjatë datave të tilla si nata e Vitit të Ri dhe Dita e Vitit të Ri.

Hetimet e para nga policia i çuan ata të zbulonin se rrjeti kriminal ishte me qendër në Shqipëri nga ku ata udhëtonin drejt Spanjës në kohën e nevojshme për të kryer sulmet ndaj banesave të përzgjedhura.

Organizata thuhet se zgjodhi shtëpitë e biznesmenëve të mëdhenj apo personave të famshëm për të kryer grabitjet dhe ata i kishin dokumentuar shtëpitë e përzgjedhura në zona ekskluzive në të gjithë vendin.

Para se të kryenin vjedhjet, ata i kanë vizituar vilat për të zbuluar masat e sigurisë në vend, si dhe kushtet e hyrjes në to.

Gjatë vjedhjeve, të cilat zakonisht fillonin me shkallëzimin e mureve rrethuese të shtëpive, ata përdorën maskime për t'u fshehur dhe pajisje të sofistikuara transmetimi për komunikim ndërmjet pjesëmarrësve në veprimet kriminale.

Pasi mësuan më 28 qershor se anëtarët e rrjetit kriminal mund të udhëtonin me traget nga ishulli Ibiza për në qytetin Denia në Malaga, në port u organizua një operacion vëzhgimi dhe gjatë të cilit, policia zbuloi se sapo ishte kryer një grabitje  në një vilë luksoze në pronësi të një futbollisti të njohur në të cilën ishin vjedhur bizhuteri dhe ora me vlerë rreth tre milionë euro.

Lajmi për këtë operacion policor vjen pasi Policia Kombëtare e Spanjës dha këshilla se si të parandaloheshin vjedhjet në shtëpi në prag të pushimeve verore./ar.sh/SYRI.NET

Image

Mes sendeve të vjedhura janë nëntë ora Rolex, Patek Philippe, Bulgary dhe Audemars Piguet, si dhe shtatë gjerdanë, tetë palë vathë, dy unaza dhe dy bizhuteri ari.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco