FIFA konfirmon teknologjinë e re për Kupën e Botës 2022, nuk do të ketë gabime në pozicionet jashtë loje

FIFA konfirmon teknologjinë e re për Kupën e Botës 2022, nuk do të ketë gabime në pozicionet jashtë loje

15:47, 01/07/2022

Kupa e Botës në Katar do të jetë e ndryshme nga të gjitha kompeticionet e mëparshme për shkak të teknologjisë së monitorimit të ndeshjeve dhe regjistrimit të pozicioneve të diskutueshme, e cila do të integrohet si pjesë përbërëse e mjetit të arbitrit.

Konkretisht, Federata Botërore e Futbollit (FIFA) njoftoi sot se sistemi VAR do të ngrihet në një nivel edhe më të lartë duke u përmirësuar me zgjidhje të reja teknologjike që duhet të minimizojnë totalisht gabimet e arbitrave.

Gjyqtarët do të kenë ndihmë në formën e 12 kamerave të dedikuara që do të vendosen në pjesën e brendshme të çatisë së çdo stadiumi në Katar dhe do të lidhen me sistemin tashmë ekzistues VAR.

 

 

Roli bazë i kamerave është gjurmimi i topit dhe deri në 29 pikë të çdo lojtari individual, 50 herë në sekondë, duke llogaritur pozicionin e tyre të saktë në fushë në çdo kohë.

Pikat e mbledhura të të dhënave monitorojnë për sinjalizimin në pozicion jashtë loje.

Një sensor i "njësisë së matjes inerciale" (IMU) do të vendoset brenda topit dhe do të dërgojë të dhëna për pozicionin e topit në dhomën e videos 500 herë në sekondë, duke lejuar zbulimin shumë të saktë të pikave të goditjes së topit nga lojtarët.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:

Komentet

Shto koment

Denonco